banner2

Türkiye Mısır ilişkileri Yunan'ı panikletti: Oyun dışı kalacağız

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler normalleşmeye başladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Şükri ile Kahire’de bir araya geldi ve iki ülke arasındaki ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılması konusunda mutabık kalındı. Türkiye-Mısır ilişkileri Yunan'ı panikletirken ''Oyun dışı kalacağız.'' manşeti atıldı.

Dünya 20.03.2023, 14:42 20.03.2023, 15:33
Abone ol
Türkiye Mısır ilişkileri Yunan'ı panikletti: Oyun dışı kalacağız

Türkiye ile Mısır ilişkileri normalleşiyor. 11 yılın ardından Mısır’a Dışişleri Bakanı düzeyinde ziyaret gerçekleşti. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Kahire’de Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Şükri ile Kahire’de ortak basın toplantısı düzenledi.

ÇAVUŞOĞLU: İLİŞKİLERİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARACAĞIZ

Bakan Çavuşoğlu, ''Bölgemizin bekası için daha yakın çalışmamız gerekiyor. Bağlarımızı koparmamak için elimizden geleni yapacağız. İki ülke arasındaki mekanizmaları yeniden canlandıracağız. En kısa sürede diplomatik ilişkileri en üst düzeye çıkaracağız. Seçimden sonra iki cumhurbaşkanı bir araya gelebilir.'' ifadelerini kullandı.

YUNAN PANİKLEDİ

Türkiye ile Mısır arasında 11 yıl aradan sonra diplomatik düzeyde atılan adımlar, Yunanistan'da Doğu Akdeniz ve Kıbrıs gerilimine neden oldu. Yunanistan medyasında Türkiye ile yakın zamanlarda gerçekleştirilecek olan genel seçimler öncesi bu gelişmenin büyük bir handikap yarattığına dikkat çekildi.

"OYUN DIŞI KALACAĞIZ"

Yunanistan'da tüm gündemin seçimler olduğu bir dönemde Türkiye-Mısır yakınlaşmasının yaratacağı sonuçlara odaklanmakta başarısız olunacağını vurgulayan analizde, şu ifadelere yer verildi;

"Atina, Doğu Akdeniz'de yaşanacak gelişmelerin yalnızca gözlemcisi olma tehlikesiyle karşı karşıya. Yunanistan'ın 'oyun dışı kalma' ihtimali oldukça fazla. Çavuşoğlu'nun ziyaretinin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Kahire'ye davet edilip edilmeyeceğinin merak konusu oldu." 

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARİ HACME VURDU

Söz konusu haberde Diplomatik ilişkilerde yaşanan normalleşme sürecinin yalnızca bürokratik düzeyde kalmayacağının da altının çizildi. Mısır ve Türkiye arasında büyümesi beklenen ticari hacme de vurgu yapıldı. Mısır kanadının, Türkiye ile dostluk mesajları verdiğinin belirtildiği analizde, normalleşme adımlarının Cumhurbaşkanlığı seviyesinde de atılmasının an meselesi olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!