banner2

Türkiye, Doğu Akdeniz'deki rolünü 'One Minute' diyerek tekrar gösterdi

KKTC Başbakan Yardımcısı Arıklı, Türkiye'nin kendisini denklem dışı bırakmak isteyenlere One Minute diyerek Doğu Akdeniz'deki güçlü rolünü tekrar gösterdiğini söyledi.

Dünya 08.06.2021, 12:48 08.06.2021, 14:04
Abone ol
Türkiye, Doğu Akdeniz'deki rolünü 'One Minute' diyerek tekrar gösterdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, İstanbul'da düzenlenen 4. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen özel oturumda konuşma yaptı.

Doğu Akdeniz'deki yer altı kaynakları arama çalışmalarına dair öenmli açıklamalarda bulunan Arıklı, bölgenin zengin hidrokarbon varlığı ile 21. yüzyılda mühim gerilimlere sahne olma potansiyeli olduğunu belirtti.

HEPSİNİN ORTAK PAYDASI TÜRKİYESİZ DOĞU AKDENİZ HESABI

Bölgede bulunan 7 ülkenin de tahmini 1,5 trilyon dolarlık yer altı kaynaklarında hak iddia ettiğine dikkat çeken Arıklı, "Türkiye ve KKTC dışında bütün ülkelerin ortak bir paydası var o da Türkiyesiz bir Doğu Akdeniz nasıl inşa ederiz, bu zenginliklerden Türkiye'yi nasıl faydalandırmayız, Türkiye'yi nasıl dışarda bırakırız. Bunun hesabı içindeler." dedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Mısır ve İsrail'le gerçekleştirdiği enerji ve savunma iş birliği anlaşmalarının amacını dile getiren Arıklı, bu politikaların büyük devletlerce de teşvik edildiğini vurguladı.

TÜRKİYE KENDİSİNİ DIŞLAMAK İSTEYENLERE "ONE MINUTE" DEDİ

Arıklı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin hidrokarbon aramak için oluşturduğu 13 parselden 11'inde Türkiye ile KKTC'nin hakkı olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Türkiye, kendisini bölgeden dışlamak isteyen bu güçlere iki hamleyle 'One Minute' dedi. Birinci hamle KKTC ile yapılmış arama ruhsatı anlaşmasıdır ve bu anlaşmayla Türkiye bölgede arama yapıyor. İkincisi de Libya'yla yapılan anlaşmadır. Bu da East Med'in önüne çekilen set. Bu iki hamleyle Türkiye, Doğu Akdeniz'de güçlü bir aktör olduğunu bir kez daha ortaya koydu ve Türkiyesiz herhangi bir hamlenin yapılamayacağını tüm dünyaya bütün çıplaklığıyla gösterdi."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!