Türkiye'den İsveç ve Finlandiya'ya 10 maddelik NATO manifestosu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini PKK desteği nedeniyle veto etti. İki ülke Türkiye ile diyalog kurmaya hazır olduklarını belirtti. Ancak terör destekleri nedeniyle şerh koyduğu iki ülkeyle ilgili olarak Türkiye yeni adımlar atacak. Bu yüzden Ankara muhataplarına karşı bir manifesto sunmaya hazırlanıyor.

Dünya 18.05.2022, 08:09 18.05.2022, 08:30
Abone ol
Türkiye'den İsveç ve Finlandiya'ya 10 maddelik NATO manifestosu

İsveç ve Finlandiya NATO'ya üye olmak istiyor. Türkiye ise bu iki ülkenin üyeliğine PKK desteği nedeniyle karşı çıkıyor. NATO'ya üyelik görüşmeleri yürüten İsveç hükümeti, Ankara'ya diplomatlardan oluşan bir heyet gönderecek. ABD ve Almanya, iki ülkenin NATO üyeliği için iyimser açıklamalar yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Her şeyden önce Türkiye'ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde bir güvenlik örgütü olan NATO'ya girmelerine biz 'evet' demeyiz. Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil. Pazartesi günü Türkiye'ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler, kusura bakmasınlar, yorulmasınlar" şeklinde açıklama yaptı.,

İSVEÇ: TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

NATO'ya üyelik başvuru belgesini imzalayan İsveç'te Başbakan Magdalena Andersson, Türkiye ile işbirliğine hazır olduklarını açıkladı. Andersson, "Türkiye ile konuşarak her türlü sorunu çözmeye hazırız. NATO üyesi olarak Türkiye ile işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz." dedi.

TÜRKİYE'DEN 10 MADDELİK MANİFESTO

Sabah gazetesinin aktardığı bilgiye göre; İsveç ve Finlandiya, Türkiye'nin Kuzey Suriye'de terör örgütü PKK/YPG/PYD'ye yönelik uluslararası hukuka uygun olarak gerçekleştirdiği harekatlara tepki göstererek Türkiye'ye silah satışını durdurmuştu. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Türkiye'nin yeni adımlar atması bekleniyor. Türkiye'nin bu iki ülke ile "müttefiklik" ilişkisi içinde bulunabilmesi için ise 10 maddelik şu şartların sağlanması gerekiyor:

1-PKK ve türevleri terör örgütüdür. Bu konuda tutum netleştirilmeli.

2-Terör örgütünün sözde yönetici kadrosunda bulunan isimlerin ülkelerin parlamentosunda kabul görmesi dahil faaliyetler durdurulmalı. Terör örgütü PKK'nın sözde Avrupa sorumlusu Zübeyir Aydar gibi teröristlerin ülke parlamentosunda konferans düzenlemesi kabul edilemez.

3-Özellikle terör örgütü YPG'ye sağladığınız açık mali destek kesilsin, terör örgütü DEAŞ ile mücadele kisvesi altında diğer terör örgütleri meşrulaştırılmamalı.

4- PKK'nın yönetici kadrosuyla Irak-Suriye sahasında yapılan ve örgüte canlılık kazandıran temaslardan kaçınılsın.

5-FETÖ firarisi olup arama kararı olan isimlerin ülkelerde yürüttükleri dezenformasyon faaliyetleri durdurulsun.

6-PKK/YPG/KCK adına faaliyet yürüten, suça bulaşan ve bu nedenle kırmızı bültenle aranan örgüt mensuplarının iade işlemleri hızlandırılsın

7-Kendi ülkenizin güvenliği için haklı olarak teminat ararken müttefiklik ruhu ile bağdaşmayan şekilde Türkiye'nin güvenliğine karşı her türlü faaliyete arka çıkmaktan vazgeçin.

8-Terörle mücadele konusunda Türkiye ile düzenli istişare ve yakın işbirliğinde kalacak bir mekanizma oluşturmak için karşılıklı inisiyatif alınmalı.

9-Terör örgütü iltisaklı oluşumların ülkenizdeki para trafiğini kesin, banka hesaplarını bloke edin

10-STK görüntüsü altındaki örgütlerin Türkiye'ye karşı yürüttüğü faaliyet ve fon toplama girişimlerini önleyin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!