Yandex Metrica

Sitede Ara

Türkiye BRICS konusunda ciddi: Hakan Fidan'ın yeni seyahatini Dışişleri Bakanlığı duyurdu

Türkiye BRICS konusunda ciddi: Hakan Fidan'ın yeni seyahatini Dışişleri Bakanlığı duyurdu

ABD Doları'nın silah olarak kullanılmasına isyan eden ülkelerin oluşturduğu BRICS, Türkiye'nin katılımıyla birlikte küresel finans sistemini altüst edebilir. Çin'de verdiği mesajlarda BRICS'e yeşil ışık yakan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, topluluğa üye devletlerin bakanlar zirvesine katılmak üzere Rusya'ya gidiyor. 

Dünya

10.06.2024, 02:15

Türkiye, ABD Doları'nın küresel hegemonyasına karşı çıkarak alternatif bir sistem oluşturmayı vaat eden BRICS'e adım adım yaklaşıyor.  

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya'da düzenlenecek BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacak. 10 Haziran'da Moskova'da ikili temaslarda bulunacak Fidan, 11 Haziran'da Nijni Novgorod'da BRICS oturumunda yer alacak.

Gelişmeyi Dışişleri Bakanlığı duyurdu. Geçtiğimiz günlerde Pekin ziyareti sırasında Türkiye'nin BRICS topluluğuna üye olabileceğini ifade eden Hakan Fidan'ın mesajları özellikle 'Küresel Güney' olarak tanımlanan ülkeler topluluğunda heyecanla takip edilmişti. 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Çinli mevkidaşı Wang Yi

Fidan'ın Rusya'daki BRICS+ oturumuna katılacak olmasını heyecanla duyuran Rus basını, Dışişleri Bakanı'nın Çin ziyareti sırasındaki mesajlarını hatırlattı. 

Bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmasını engellediğine dikkat çeken Rus basını, Hakan Fidan'ın BRICS'e yeşil ışık yakan açıklamalarına yer verdi. 

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın Türkiye gibi önemli ortakların da dahil olduğu BRICS'e artan ilgisini memnuniyetle karşıladığını söylemişti.

Türkiye'nin BRICS'e muhtemel katılımı, küresel finans sisteminde derin sarsıntılara yol açabilecek önemli bir kırılma olarak görülüyor. 

Ankara'nın böyle bir adımının uluslarası sistemde ağırlık merkezinin hızlı değişimine neden olacağı algısı ağırlık kazanıyor. 

Hakan Fidan, D-8 ülkelerinin dışişleri bakanlarını 8 Haziran günü İstanbul'da topladı.

Gazze'de yeni katliam: Şehit ve yaralı sayısı giderek artıyor Gazze'de yeni katliam: Şehit ve yaralı sayısı giderek artıyor Haberi Görüntüle

KÜRESEL FİNANS SİSTEMİ DERİNDEN SARSILIR

2006 yılında kurulmuş BRICS başlangıçta Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'i içeriyordu. Daha sonra Güney Afrika Cumhuriyeti ve 2024'ten itibaren Mısır, İran, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Etiyopya da bu gruba katıldı.

Halihazırda Kazakistan, Endonezya, Tunus, Bahreyn, Irak, Bolivya, Şili, Küba, Azerbaycan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Pakistan, Meksika, Cezayir ve Vietnam'ın da BRICS'e katılmayı planladığı belirtiliyor. 

Ekonomik büyüklük olarak G7'yi geçen ve üyeleri kendi para birimleriyle ticaret yapan BRICS'in yeni genişleme adımlarıyla birlikte uluslararası finansal dolaşım sistemi SWIFT'e alternatif bir ağ geliştirmesi, aynı zamanda yeni bir para birimi açıklayarak bunu altın ya da nadir toprak elemenine endekslemesi bekleniyor. 

ABD diğer ülkelere tahakküm ve yaptırım aracı olarak kullandığı dolar silahına sık sık başvurarak ekonomik istikrarsızlıklara neden oluyor. Altın madenine 1971'den beri endekslenmeyen Amerikan Doları karşılıksız basılıyor. 

Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva'nın sık sık gündeme getirdiği şu soru, ülkeleri emperyalizmin dolar silahına karşı harekete geçmeye çağırıyor:

"Para birimlerimizin zayıf olduğuna, diğer ülkelerde bir değeri olmadığına kim karar verdi?"

Habere Tepki Ver

6

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading