banner2

Türk SİHA'ları limanı vurunca Amerikalı ve İngilizler rahatsız oldu: Yeniden savaş sesleri

Libya'da Türkiye destekli Trablus'a sadece 50 kilometre mesafedeki kaçakçı limanı SİHA'larla vuruldu, tepki Batı başkentlerinden geldi. 'Piyade Tugayı 55' adlı milis grubunun lideri, Trablus yönetimine savaş açacağını söylüyor.

Dünya 31.05.2023, 17:43
Abone ol

Libya’nın başkenti Trablus’un 50 kilometre batısında yer alan ve farklı silahlı grupların faaliyet gösterdiği Zaviye kentinde, son bir haftadır gerginlik yaşanıyor.

Petrol ve uyuşturucu kaçakçılığının yanı sıra düzensiz göçmenlerin yasa dışı örgütler tarafından deniz yoluyla Avrupa’ya götürüldüğü hat üzerinde yer alan kentteki olağanüstü askeri hareketlilik dikkati çekiyor.

Libya Silahlı Kuvvetleri tarafından Zaviye’deki El-Maya Limanı'na ve Verşifane kentinde, 25 Mayıs’ta bazı noktalara silahlı insansız hava araçlarıyla operasyon düzenlenmesinin ardından Tunus sahil yolu, toprak yığınları, otomobil lastikleri ve 'kime ait olduğu bilinmeyen' ağır silahlı ve zırhlı araçla kapatıldı.

BAŞKENTE YAKIT NAKLİ KESİLDİ 

Verşifane Basın Sözcüsü Muhammed Musib, kente düzenlen saldırılarda, 'balıkçı tekneleri ve bazı vatandaşların mallarının zarar görmesini protesto etmek için Zaviye’nin doğusundaki Maya bölgesi sahil yolunu trafiğe kapattıklarını' duyurdu.

Tansiyonu artıracak bir adım daha atan kentteki silahlı grup, Zaviye petrol rafinerisinden Trablus'taki elektrik santrallerine akaryakıt ve doğalgaz naklini engelledi.

Söz konusu kesintinin devam etmesi durumunda, son 8 aydır neredeyse elektriğin kesilmediği başkent Trablus’un, sıcak hava nedeniyle klimalara da daha çok ihtiyaç duyulan yaz aylarında tekrar karanlığa gömülmesinden endişe ediliyor.

Akila Salih

HAFTER CEPHESİ: SİYASİ OPERASYON 

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi (TM) son dönemde yaşanan gelişmelere tepki gösterdi. Pazartesi günü Bingazi’de gerçekleştirilen oturumun ardından TM’den yapılan yazılı açıklamada, 'hava operasyonunda hedefin kaçakçılıkla mücadele değil, siyasi hesaplaşma olduğu' savunuldu.

Açıklamada, Zaviye’de yaşananlara ilişkin Libya Başsavcılığı, 5+5 Askeri Komitesi, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu, BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne hitaben yazılar yazılacağı kaydedildi.

Tobruk'ta CIA devşirmesi darbeci Halife Hafter destekli Temsilciler Meclisi, geçtiğimiz aylarda Fethi Başağa'yı Abdulhamid Dıbeybe'ye karşı korsan başbakan ilan etmişti. Ülkede seçim olmadığı için üyeleri de bir türlü yenilenmeyen Temsilciler Meclisi'nin başkanlığını Akila Salih yürütüyor. 

ABD, İNGİLTERE, FRANSA RAHATSIZ 

Konuya ilişkin ABD, İngiltere ve Fransa büyükelçiliklerinden eş zamanlı açıklama yapıldı.

ABD’nin Trablus Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Zaviye kentindeki gelişmelerin yakından ve endişeyle takip edildiği kaydedildi. Açıklamada, “Libyalı yöneticiler durumu yatıştırmak için ellerinden gelen her şeyi yapmalı ve sivillerin hayatını korumak için her türlü önlemi almalı” değerlendirmesinde bulunuldu.

İngiliz Büyükelçiliği de kentte yaşananların tırmandırılmaması ve insanların günlük hayatını tehdit eden eylemlerden kaçınılması çağrı yaptı.

Fransa Büyükelçiliği ise son gelişmelerin ülkedeki askeri kurumların birleşmesi gerekliliğini doğruladığını belirterek, 'halkın şiddete maruz kalma riski nedeniyle durumu endişeyle takip ettiklerini' duyurdu. 

Muammer ed-Davi

MİLİS LİDERİ HÜKÜMETİ TEHDİT ETTİ

Libya’nın batısında faaliyet gösteren 'Piyade Tugayı 55' olarak bilinen milis grubunun lideri Muammer ed-Davi ise El-Maya Limanı'na yönelik hava operasyonuna karşılık vereceklerini belirtti.

Basın ofisinin Facebook sayfasında yayınlanan açıklamasında Davi, “Sert cevap vereceğiz ve sevdiğimiz insanları unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

Libya’nın batı bölgelerinde faaliyet gösteren ve halk arasında “milişiyyat” olarak isimlendirilen, resmi olarak devlete bağlı görünmelerine rağmen kontrolsüz hareket eden silahlı gruplar, bazen kendi aralarında çatışıyor, bazen de yönetime başkaldırıyor.

İNSAN KAÇAKÇISI VE UYUŞTURUCU ÇETELERİ

Libya Silahlı Kuvvetleri Basın Ofisinden 25 Mayıs’ta yapılan açıklamada, ülkenin batı sahillerinde faaliyet gösteren çetelerin sığınaklarının hedef alınarak, isabetli bir şekilde vurulduğu duyurulmuştu.

Açıklamada, “Milli Savunma Bakanlığımıza bağlı milli hava kuvvetlerimiz, ülkenin batı sahili bölgesinde akaryakıt, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı yapan çetelerin sığınaklarına bu sabah başarılı bir hava operasyonu düzenledi” ifadelerine yer verilmişti.

Zaviye kentindeki Maya Limanı’na yapılan operasyonda, 'İstikrar Destek Birimi' batı bölümü sorumlusu Muhammed eş-Şitivi ve 'Piyade Tugayı 55' yöneticilerinden Sami Kaddar hayatını kaybetmişti.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dıbeybe, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde düzenlenen TEKNOFEST 2023'e katılarak bir konuşma yapmıştı.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!