Türk SİHA'ları Fransız basınında! 'Türkiye askeri güç olarak kendini gösteriyor'

Fransız La Croix gazetesinde yayınlanan yazıda, "Türkiye'nin silah üreten askeri bir güç olarak gittikçe kendini daha fazla gösterdiği" yorumu yer aldı.

Dünya 09.02.2022, 16:31 09.02.2022, 17:20
Abone ol
Türk SİHA'ları Fransız basınında! 'Türkiye askeri güç olarak kendini gösteriyor'

Fransız merkezli La Croix gazetesinde yayınlanan bir yazıda, Türk yapımı SİHA'lardan övgüyle bahsedildi. 

"SİHA'lar savaşı nasıl değiştiriyor?' başlığıyla yayınlanan yazıda, Ukrayna, Suriye, Libya, Dağlık Karabağ ve Etiyopya'daki çatışmalarda SİHA kullanımının yaygınlaştığına dikkat çekildi. 

TB2'LER AZERBAYCAN'A SAVAŞ KAZANDIRDI

Dağlık Karabağ'da Bayraktar TB2'ler ile Azerbaycan'ın kısa sürede savaşı kazandığı vurgulanan yazıda, "Türkiye'nin Mart 2020'de Suriye'de SİHA'lardan başarılı şekilde yararlandığı, Libya'da meşru hükümet kuvvetlerinin, Türk SİHA'ları sayesinde gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı güçlere üstünlük sağladığı" belirtildi.

'SİHA TÜRKİYE İÇİN BİR NÜFUZ ARACI'

Yazıda, Türk yapımı SİHA'lara ayrılan bölüm, "SİHA, Türkiye için bir nüfuz aracı" başlığıyla verilerek, Suriye, Libya ve Karabağ'daki başarıların SİHA satışlarına olumlu yansıdığı ifade edildi. 

SAVUNMAYA AYRILAN BÜTÇEYE DİKKAT ÇEKİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk SİHA'larını diplomatik bir silah olarak kullandığı iddia edilen yazıda, 2015 bütçesinde savunmaya yüzde 5,4 pay ayıran Türkiye’nin 2020 bütçesinde savunmaya yüzde 7,5 bütçe ayırdığının altı çizildi. 

TÜRKİYE KENDİNİ GÖSTERDİ

La Croix'teki yazıda, "Türkiye, belli parçaları ithal etmeyi sürdürse de silah üreten ve satan, hatta ekipleri eğiten askeri bir güç olarak gittikçe kendini gösteriyor." ifadesine yer verildi.

TB2'LER GÜÇ DENGESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Bayraktar TB2'lerin güç ilişkilerinde dengeyi değiştirdiğini ifade eden yazıda, Ukrayna, Polonya, Kazakistan, Kırgızistan ve Katar'a onlarca SİHA ihraç edildiği aktarıldı.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!