banner2

Türk dünyası ortak alfabesi için komisyon kuruluyor: 'Dilde, fikirde, işte birlik'

Türk dünyası ortak alfabeye geçiyor. Kırgızistan'da düzenlenecek ilk toplanıda komisyon Türk dünyası ortak alfabesi için çalışma yapacak.

Dünya 20.10.2022, 12:21 20.10.2022, 13:43
Abone ol
Türk dünyası ortak alfabesi için komisyon kuruluyor: 'Dilde, fikirde, işte birlik'

Türk devletlerinin ortak bir alfabeye geçmesi ve dilde birlik sürecinin hızlandırılması amacıyla "Ortak Alfabe Komisyonu" kuruldu. Dil Bayramı'nın 90. yıl dönümü dolayısıyla geçen ay Bursa'da yapılan "Türk Dünyası Ortak Alfabe Çalıştayı"nda Türk Devletleri Teşkilatı'na (TDT) sunulmak üzere kararlar alındı. Çalıştay, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın katılımıyla Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Gürer Gülsevin'in oturum başkanlığında düzenlendi.

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım

ORTAK ALFABE KOMİSYONU KURULACAK

TDK ve TDT iş birliğiyle yapılan, Türk devletlerinden bilim insanlarının, kendi ülkelerinde kullanılan alfabe ve tarihi süreçlere ilişkin bilgi verdiği çalıştayda, ortak alfabeye geçiş süreçlerinin hızlandırılması ve uygulamanın yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı.

Çalıştayda, Türk dünyası ortak alfabesi için TDT bünyesinde "Ortak Alfabe Komisyonu" kurulması kararlaştırıldı. Türk Cumhuriyetleri'nin dille ilgili resmi kurumlarınca önerilecek 2'şer üyeden oluşacak komisyon, TDT Aksakallar Konseyi'ne ortak alfabe ve ondan üretilecek ulusal alfabelerle ilgili rapor hazırlayacak.

AKSAKALLILAR KONSEYİ'NE RAPOR VERECEK

İlk toplantısını Kırgızistan'da yapacak komisyon, ortak alfabe çalışmalarını gözlemleyecek ve Aksakallar Konseyi'ne rapor verecek. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Muhammet Hekimoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı Azerbaycan Aksakalı Hasan Hasanov da çalıştayda yer aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!