banner2

Türk Devletleri Teşkilatı'ndan Ermenistan'a kınama! 'Normalleşme sürecini baltalıyor'

Türk Devletleri Teşkilatı, Azerbaycan'ın doğal kaynaklarının Ermenistan tarafından yasa dışı olarak işletilmesini ve Azerbaycan topraklarında Ermenistan silahlı kuvvetleri kalıntılarının yasa dışı varlığı ve mayın döşenmesini kınadı.

Dünya 14.01.2023, 08:49 14.01.2023, 09:13
Abone ol
Türk Devletleri Teşkilatı'ndan Ermenistan'a kınama! 'Normalleşme sürecini baltalıyor'

Türk Devletleri Teşkilatı tarafından yayımlanan beyanata göre, Azerbaycan'ın Karabağ ekonomik bölgesindeki doğal kaynakların yasa dışı işletilmesi kınandı.

ENDİŞE DUYULDUĞU BELİRTİLDİ

Beyanatta, Azerbaycan'ın Karabağ ekonomik bölgesindeki doğal kaynakların Ermenistan ve diğer suç unsurları tarafından yasa dışı olarak sömürülmesinden endişe duyulduğu belirtildi.

'NORMALLEŞME SÜRECİNİ BALTALIYOR'

Ağır çevresel etkilere yol açan uluslararası hukuk ihlalinin kınandığı beyanatta şunlar denildi:

Azerbaycan'ın doğal kaynaklarının yasa dışı olarak işletilmesi, Ermenistan'a kaçırılması, Azerbaycan topraklarında Ermenistan silahlı kuvvetleri kalıntılarının yasa dışı varlığı ve mayın döşenmesi, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin birbirinin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve uluslararası kabul görmüş sınırlarına saygı duyulması ve tanınması temelindeki normalleşme sürecini baltalamakta ve bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına hizmet etmemektedir.

Bunun yanı sıra, TDT, söz konusu yasa dışı eylemlerin derhal durdurulması çağrısında bulunurken, Azerbaycan'ın bu konudaki tüm çabalarını desteklediğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!