Tunus'ta Kays Said'e bir cesaret geldi: Ferman alan bir Osmanlı vilayeti değiliz

Tunus'ta çalışmalarını dondurduğu Meclis'i geçtiğimiz günlerde tamamen feshettiğini açıklayan Kays Said, 'demokratik sürece dönün' çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'da tuhaf bir karşılık verdi: "Osmanlı vilayeti değiliz."

Dünya 07.04.2022, 16:13
Tunus'ta Kays Said'e bir cesaret geldi: Ferman alan bir Osmanlı vilayeti değiliz

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, açıkça darbe anlamına gelen Temsilciler Meclisi'ni feshetme kararının arkasında durdu. Ülkede demokrasiye geçilmesi çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cevap verirken tuhaf ifadeler kullanan Said, "Biz bağımsız bir ülkeyiz ve ferman alan bir Osmanlı vilayeti değiliz. O döneme geri dönmeyeceğiz" dedi. 

Vefatının 22. yılında Tunus'un ilk Cumhurbaşkanı Habib Burgiba'nın Monastır kentindeki anıt mezarını ziyareti sırasında açıklama yapan Kays Said, Temsilciler Meclisi'ni safdışı bıraktığı 25 Temmuz kararını savundu. Said, 25 Temmuz 2021'de aldığı olağanüstü karar ile çalışmaları dondurulan Meclis'in 30 Mart itibariyle tamamen feshedildiğini ve bundan geri dönüş olmayacağını söyledi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Fesih kararına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Said'e yönelik şu ifadeleri kullanmıştı: "Halkın Temsilcileri Meclisi'nin feshedilmesini ve oturuma katılan milletvekilleri hakkında soruşturma başlatılmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Seçilmişlerin bulunduğu Meclis'in feshi, Tunus'un geleceği açısından düşündürücüdür ve Tunus halkının iradesine bir darbedir. Türkiye olarak, bu kritik süreçte dost ve kardeş Tunus'un ve Tunus halkının yanında olmaya devam edeceğiz."

SEÇİMLERE DE MÜDAHALE SİNYALİ

Erdoğan'ın mesajına, "Biz bağımsız bir ülkeyiz ve ferman alan bir Osmanlı vilayeti değiliz. O döneme geri dönmeyeceğiz" şeklinde tuhaf bir karşılık veren Said, Tunus'ta bundan sonra yapılacak seçimlere de müdahale edeceği mesajı verdi. Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu'nda değişikliğe gideceğini söyleyen Tunus Cumhurbaşkanı, "Gelecek seçimleri Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu denetleyecek fakat şu anki şekliyle değil" ifadelerini kullandı.

VE ÜLKE IMF'NİN KUCAĞINA OTURUYOR!

Önümüzdeki günlerde yeni bir anayasa taslağı hazırlanacağını ve bunun 25 Temmuz'daki referandumla halkın önüne getirileceğini öne süren Said, son sözü halkın söyleyeceğini kaydetti. Geçtiğimiz mayıs ayından beri ekonomik krizle boğuşan Tunus, çalkantıların ardı ardına devam etmesiyle büyük bir kaos yaşıyor. 

Kays Said yönetimi yakında IMF ile kredi anlaşması imzalamaya hazırlanıyor. Tunus yönetiminden bir heyet yakında IMF ile temaslar için ABD'ye gidecek. Darbe şartları altındaki yönetime Dünya Bankası'ndan gelen destek de dikkatlerden kaçmadı. Dünya Bankası, Tunus’a 'sosyal destek projelerinde kullanılmak üzere' 400 milyon dolarlık kredi sağladı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!