Yandex Metrica

Sitede Ara

Tüm havaalanlarını aynı anda vuracaklar: Dev köprü bu yıl mutlaka yıkılacak

Tüm havaalanlarını aynı anda vuracaklar: Dev köprü bu yıl mutlaka yıkılacak

Ukraynalılar İngiltere ve Fransa'nın gönderdiği seyir füzeleriyle kapsamlı bir saldırıya hazırlanıyor. Rus basını ise önümüzdeki günlerde kopacak fırtınayı çaresizce bekliyor. Sınır hattına yakın hava üsleri ve askerî noktaların boşaltılması çağrıları yapılırken Kiev yönetimi, hedefin sadece hangarlar olmadığını, Kırım Köprüsü'nü de mutlaka yıkacaklarını söylüyor. 

Dünya

06.06.2024, 18:57

Savaş sonrası dönemde Ukrayna'nın NATO'ya üye yapılmayacağını ilan eden ABD Başkanı Joe Biden, 300 kilometre menzilli ATACMS füzelerinin de Rusya topraklarında kullanılmasını bloke etti. 

Moskova'yı teskin etme hedefiyle atılan bu adımlara rağmen İngiliz-Fransız seyir füzelerinin operasyon serbestisi sürüyor. Ukrayna ordusunun elinde 300 km menzil kapasiteli çok sayıda Storm Shadow/Scalp füzesi bulunuyor. 

Rus tarafı şimdi Ukrayna sınır hattındaki Belgorod, Kursk, Rostov-on-Don başta olmak üzere çok sayıda yerleşim yerinde askerî üs ve havaalanlarına yönelik kapsamlı saldırılar bekliyor. Fırtına öncesi sessizliği gösteren tablo hem Rus basınına hem de Rus ordusuyla irtibatlı askerî blog yazılarına yansıdı. 

Kırım'daki Belbek Hava Üssü'nde çok sayıda Rus uçağı yanmış halde görülüyor.

SvPressa yazarlarından Sergey İşçenko, Rusya topraklarına saldırılar konusunda İngiltere ve Fransa'nın verdiği onayın geçerli olduğunu hatırlatarak sınıra yakın tüm hava üslerinin acil boşaltılması çağrısı yaptı. 

Tanınmış Rus havacılık kanalı Fighterbomber ise yakında kopacak fırtınayı şöyle tarif ediyor: "Eğer vururlarsa, Storm Shadow ve Scalp'in ulaşabileceği tüm havaalanlarını aynı anda vuracaklar. 500 km yarıçap içerisindeki her şey tehlikede!"

Joe Biden'ın yerine kim aday olacak? İşte daha şimdiden öne çıkan 5 isim Joe Biden'ın yerine kim aday olacak? İşte daha şimdiden öne... Haberi Görüntüle

UÇAKLARI İÇ BÖLGELERE TAŞIMA VAKTİ GELDİ

Öncelikle Kursk ve Belgorod'daki savaş uçaklarının acil olarak daha iç bölgelere nakledilmesi gerektiğinden bahseden Rus yazar İşçenko, son dönemde Kırım'da hava savunma sistemlerinin ardı ardına tahrip edildiğini hatırlatarak şu itiraflarda bulundu:

"Rus hava savunma sistemleri ve elektronik harp aygıtlarına güvenmeliyiz ama bunun bir garantisi yok. Dünyanın en iyi olan savunma komplekslerimiz bile ne yazık ki Storm Shadow ve Scalp saldırılarına karşı çaresiz kalabiliyor.

Düşmanın bize son aylarda Kırım topraklarında en trajik şekilde defalarca kez kanıtladığı şey budur. Her ay bu durumun yeni örneklerini görüyoruz. 

Peki Rus savaş uçağı ve helikopterlerinin daha iç kesimlerdeki üslere taşınmasının sonuçları ne olacak? Cephe hattına havadan müdahale süresi ciddi ölçekte uzayacak. Bu durum Rus kara taarruz birliklerinin verimliliğini düşürecektir. Bu durum aynı zamanda bombardıman uçaklarının taşıma kapasitesini de azaltır, daha fazla yakıt harcayacağından ötürü..."

Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın bölgeleri seyir füzesi tehdidi altında bulunuyor.

"Bu durumdan kaçınabilir miydik? Elbette. Uçak ve helikopterler için zırhlı hangarların yapımına vaktinde başlayabilirdik. Bu tip hangarlar 1968'de SSCB'de toplu olarak kurulmaya başlanmıştı. Ortadoğu'da Altı Gün Savaşı olarak adlandırılan savaşta, İsrail Hava Kuvvetleri, Arap ülkelerindeki üslerde sıra sıra dizili olan uçakları napalm ve misket bombalarıyla imha etmişti. 

Bu tecrübeden sadece bir yıl sonra SSCB'de 800'den fazla kemerli betonarme yapı inşa edildi. Sonraki yıl 900 tane taha ve 70'lerde 600 tane daha...

Hesaplamalara göre, güvenlik için kalın toprak katmanlarına yerleştirilmiş beton kemerler, savaş araçlarını yüksek patlayıcıdan bile koruyabiliyor.

Bugün Kursk veya Belgorod'da bu tip yapılarımız olsaydı daha az tehlike yaşayacaktık. 2019 yılında dönemin Savunma Bakanı Sergey Şoygu, hava üslerinin büyük ölçekte yeniden inşa edilmesi gerektiğini söylemişti. Fakat aradan geçen sürede hiçbir şey yapılmadı. 

2021'de Şoygu aynı sorundan bahsetmiş ve bu kez Suriye'deki Hımeymim Üssü örneğini vermişti. Hımeymim'de saldırılardan korunmak için zırhlı hangarlar kurmak zorunda kalmıştık. Şoygu, Suriye'dekine benzer en az 300 barınak inşa edilmesi gerektiğini söylüyordu. Neden yapamadık? Bunlar için paramız mı yoktu? Yoksa tüm paramız sonsuz hava gösterileri için mi harcanmıştı?"

SvPressa yazarının bu ifadeleri Rus hava üslerindeki uçakların organize saldırılarla niçin birbiri ardına yakıldığını izah ediyor. 

Rusya'nın hangar sorunu Ukrayna savaşıyla birlikte iyice günyüzüne çıktı.

Donald Trump'ın seçilmesi Türkiye için faydalı mı? İsrail'in 6 yıllık planı 6 günde çökmüştü Donald Trump'ın seçilmesi Türkiye için faydalı mı? İsrail'in 6 yıllık... Haberi Görüntüle

KIRIM KÖPRÜSÜ'NE SALDIRI ÇOK YAKIN 

Ukraynalıların tek hedefi, Rusya topraklarındaki hava üsleri değil. Kiev istihbarat birimleri, Kerç Boğazı'nda stratejik Kırım Köprüsü'nü 2024 yılı içerisinde mutlaka yıkmak istiyor. 

19 kilometre uzunluğundaki köprü geçtiğimiz 2 yıl boyunca çeşitli saldırılara uğradı. Köprünün büyük bir bombardımanda yıkılabileceği ortaya çıkınca Rusya, Kırım Köprüsü'ne alternatif olarak Rostov'dan Mariupol'e uzanan demiryolu hattı inşa etti. Askerî sistemlerin transferi için bir süredir Kırım Köprüsü'nün kullanılmadığı belirtiliyor. 

Kırım Köprüsü'ne yönelik şimdiye kadarki en büyük saldırı Ekim 2022'de gerçekleşti. Köprü üzerinde patlatılan mühimmat yüklü bir tır, karayolunun kısmen çökmesine yol açtı.

ABD'li emekli general Ben Hodges, Ukraynalıların hazır olduklarında Kırım Köprüsü'nü mutlaka yok edeceklerine inandığını kaydederken, Ukrayna istihbarat yetkilileri ise "Bunu 2024'ün ilk yarısında yapacağız" diyor.

Saldırı için gerekli araçların çoğuna sahip olduklarını dile getiren Ukraynalılar, son dönemde bölgedeki hava savunma sistemlerinin işlevsiz hale getirildiğine dikkat çekiyor. 

Kırım Köprüsü'ne alternatif olarak demiryolu inşa edilmesini Ukrayna Askerî Sözcüsü Dmitro Pletençuk şöyle yorumluyor:

"Kara koridoru boyunca uzanan demiryolu Rus işgalcilerin Kırım üzerindeki köprünün yıkılmaya mahkum olduğunu kabul etmesidir. O yapının er ya da geç yıkılacağını biliyorlar."

Habere Tepki Ver

0

1

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading