banner2

Tüm dünyayı korku sardı! Taliban'dan ABD'yi çıldırtacak hamle

Afgan güvenlik güçlerinin çekilmesiyle Taliban’ın milyarlarca dolar değerindeki Amerikan UH-60 Black Hawk'ın (Kara Şahin) helikopterini ele geçirdiği ortaya çıktı.

Dünya 26.08.2021, 14:25 26.08.2021, 14:57
Abone ol
Tüm dünyayı korku sardı! Taliban'dan ABD'yi çıldırtacak hamle

Kabil'deki tahliye faaliyetleri sürerken, ABD’nin eğittiği ve teçhizat sağladığı Afgan güvenlik güçlerinin çekilmesiyle Taliban’ın milyarlarca dolar değerindeki Amerikan askeri teçhizatını ele geçirdiği tahmin ediliyordu. Günlerdir ABD medyasının gündeminde olan bu şüphe gerçek oldu. Hatta ABD kamuoyunun en büyük korkusu olan Kara Şahin helikopterlerinin akıbeti sonunda netlik kazandı.Sosyal medyada paylaşılan bir dakikalık video, ABD yapımı UH-60 Black Hawk'ın (Kara Şahin) Taliban tarafından bir pistte kullanılmaya çalışıldığı görülüyor.

SON GÖRÜNTÜ İLE KANTILANDI

Taliban günlerdir, ABD silahları ve zırhlıları ile propaganda videoları yayınlayıp adeta gövde gösterisi yapıyordu. Ancak helikopterlerin akıbetine dair bölgeden bir görüntü gelmemişti. Bu son görüntü ile örgütün elinde son teknoloji helikopterlerin olduğu kanıtlandı.Taliban'ın bu aracı kullanacak eğitime sahip insan gücüne sahip olup olmadığı henüz netlik kazanmazken, an itibari ile Taliban, bu boyutta bir hava gücüne sahip olan tek terör grubu olarak dikkat çekiyor.

TALİBAN'IN ELİNDE HANGİ ABD SİLAHLARI VAR?

Ülke basınında yer alan haberlere göre, 4 yıl önce ABD, Afgan kuvvetlerine 208 uçak ve 4,700 Humvee de dahil olmak üzere 75.000 araç verdi, bunların çoğu şu anda Taliban'ın elinde. Taliban’ın eline geçen teçhizat arasında Black Hawk helikopterleri ve A-29 Super Tucano saldırı uçağı bulunuyor.

83 MİLYAR DOLAR HARCANDI

Öte yandan Taliban’ın eline geçen küçük silahlar daha büyük endişe doğuruyor. ABD, geçen 20 yıl içinde Afgan güvenlik güçlerinin eğitim ve teçhizatına 83 milyar dolar harcadı. Afgan güçlerinin geçen hafta sonu Kabil’den kaçmak için kullandığı en az 46 hava aracının Özbekistan’da olduğu bildirildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!