banner2

Tüm dünya alarma geçti! Raflar boş kaldı gıda virüsü hızla yayılıyor

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş gıda krizini tetikledi. Tüm dünya alarma geçmiş durumda. Ortadoğu ve Afrika'da açlık derinleşiyor. Avrupa'da market rafları boşaldı.

Dünya 23.03.2022, 09:18 23.03.2022, 09:39
Abone ol
Tüm dünya alarma geçti! Raflar boş kaldı gıda virüsü hızla yayılıyor

Ukrayna-Rusya savaşının tetiklediği gıda krizi, virüs gibi yayılıyor. Ortadoğu ve Afrika'da açlık derinleşirken Avrupa'da marketlerde raflar boş kaldı.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Gıda Programı, Ukrayna'daki savaştan ötürü artan gıda fiyatları ve nakit yardım eksikliğinin, Yemen'deki açlığı daha kötüye götürdüğünü açıkladı.

'SAVAŞ AÇLIK KRİZİMİ FECİ BOYUTLARA TAŞIBAİLİR'

Dünya Gıda Programı Başkanı David Beasley, "Ukrayna'daki mermiler ve bombalar küresel açlık krizini feci boyutlara taşıyabilir. Tedarik zincirleri ve gıda fiyatları önemli ölçüde etkilenecek" ifadelerini kullandı. Artan gıda fiyatları nedeniyle sadece Yemen'deki bütçesinde oluşan açık 1 milyar dolar civarında. WFP ülkede 8 milyon kişiye gıda yardımı yaparken 5 milyon kişi açlık tehlikesi altında yaşıyor.

BENZER SORUN LÜBNAN'DA DA VAR

Ekonomik zorluklarla boğuşan Lübnan'da da benzer bir gıda güvenliği sorunu var. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle ülkesindeki gıda güvenliği krizinin, siyasi duruma göre daha önemli ve öncelikli bir konu haline geldiğini belirtirken şu ifadeleri kullandı; "Önümüzde karanlık bir gelecek görüyoruz. Gıda güvenliği krizi artık, bizim için öncelikli ve siyasi duruma göre daha önemli bir konu." 

AVRUPA'DA MARKETLERDE RAFLAR BOŞALIYOR 

Savaşın tetiklediği gıda krizi Ortadoğu ve Afrika ülkerini etkiledi. Mısır, Tunus, Cezayir gibi ülkeler buğday tedariğindeki eksikliğin acısını şimdiden hissediyor. Kahire yönetimi savaşın etkilerini azaltmak için 7.2 milyar dolarlık kaynak ayırdı. Diğer yandan Avrupa'daki büyük şehirlerden de boş market rafı fotoğrafları geliyor. 

BELÇİKA'DA UN VE YAĞ SATIŞI KISITLANMIŞTI

Belçika'nın en büyük market zinciri Colruyt, cuma günü un ve yağ satışını kısıtlamıştı. Bu markette bir müşteriye en fazla 2 litre sıvı yağ ve 2 kilogram un satışına izin verilmeye başlamıştı. İspanya, Almanya gibi ülkelerden gelen market görüntüleri rafların boşaldığını gösteriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!