Yandex Metrica

Sitede Ara

Tüm bilgilerimiz ellerinde: Windows sizi duyuyor, izliyor ve kaydediyor!

Tüm bilgilerimiz ellerinde: Windows sizi duyuyor, izliyor ve kaydediyor!

Teknoloji devi Microsoft'un yapay zekası Recall, adeta istihbarat toplamak için hazırlanmış. Bilgisayarınızda yaptığınız her şeyin ekran görüntüsü alıyor ve bunu merkeze iletiyor. Bu yapay zeka sizi duyuyor, izliyor ve kaydediyor.

Dünya

04.06.2024, 15:03

Microsoft, yaptığınz her anı, her işlemi dakika dakika kayıt altına alan yapay zeka destekli yeni Recall özelliğini kullanıma sunuyor. 18 Haziran tarihinde piyasaya süreceği Copilot Plus bilgisayarlarda bir parça olarak gelecek. Bu özelliği test eden uzmanlar bu yapay zekanın güvenlik açısından son derece tehlikeli olduğunu vurgulayarak kullanıcılara çeşitli uyarılarda bulundu.

Recall, bilgisayarınızda yaptığınız her işlemin her saniyenin ekran görüntüsünü alarak depoluyor. Copilot'a sorduğunuzda ise geçmişte yaptığınız her şeyi dakikası dakikasına kadar anlatabiliyor. 

Yeni özelliğin içerisinde bulunan zaman çizelgesi üzerinde an ve an ne yaptığınızı görüntüleyebiliyorsunuz. Her şey cihazda yerel ve gizli kalacak şekilde tasarlandığı belirtilsede siber güvenlik uzmanları yeni yapay zekadan dolayı meydana gelebilecek veri sızıntılarından dolayı oldukça endişeli.

Nike'tan skandal reklam filmi! O ifadelerin geçtiği şarkıyı kullandılar Nike'tan skandal reklam filmi! O ifadelerin geçtiği şarkıyı kullandılar Haberi Görüntüle

GÜVENLİK AÇIĞI ŞİMDİDEN TESPİT EDİLDİ

Microsoft'un 'Güvenli' olarak piyasaya sunmaya hazırlandığı yapay zeka Recall'in, güvenlik açıklarını siber güvenlik uzmanı Kevin Beaumont tespit etti. 2020 yılında Microsoft'ta çalışan Beaumont, yapay zekayı test ederek bir özelliğin veritabanındaki verileri düz metin olarak depoladığını keşfetti. 

Bu da saldırganların kolay bir şekilde veritabanını ve içeriğini çıkartmakta son derece kolaylık sağlıyor. 

The Verge'de yer alan bir habere göre bu özellik Windows'ta otomatik olarak açık bir şekilde geliyor ve kullanıcılar kapatana kadar ekran görüntülerinizi sürekli olarak kaydediyor. 

20.000 yıllık hazine arkeologları hayrete düşürdü: Bu keşif tüm doğruları çürütebilir 20.000 yıllık hazine arkeologları hayrete düşürdü: Bu keşif tüm doğruları... Haberi Görüntüle

ADIM ADIM SİZİ İZLİYOR!

Bilinmeyen tehlikeli sitelere giriş yapar ve bilinmeyen uygulamaları bilgisayarınıza kurarsanız, hali hazırda bir truva atına sahip olabilirsiniz. Bu truva atları şifrelerinizi bilgisayarınızda bulunan depolama birimlerinden alarak bilgisayar korsanlarına dakika dakika gönderiyor. 

Windows'un yeni özelliği ile sizin ne yaptığınız adım adım takip ediliyor ve not alınıyor.  Tıkladığınız sekmeleri, yazdığınız yazılara kadar not alan uygulama korsanların kimlik bilgilerinizi ve bilgilerinizi çalmasını kolaylaştırıyor. 

Siber güvenlik uzmanı Beaumont ise bu durumu, ''Recall, tehdit aktörlerinin şimdiye kadar baktığınız her şeyi saniyeler içinde otomatik olarak kazımasını sağlıyor.'' ifadeleriyle açıklıyor.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

2

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading