banner2

Trump ve çocuklarına "dolandırıcılık" davası! 250 milyon dolar tazminat hedefi

New York Başsavcısı, Donald Trump'ın eyalet ve federal yasaları çiğnediğini ve dosyayı Güney New York Bölgesi Başsavcısı'na havale ettiğini açıkladı.

Dünya 21.09.2022, 21:37 22.09.2022, 02:15
Abone ol
Trump ve çocuklarına "dolandırıcılık" davası! 250 milyon dolar tazminat hedefi

New York Başsavcısı Letitia James’in Çarşamba günü Trump Organisation’ı varlıklarının değeri hakkında borç verenlere ve sigortacılara finansal fayda sağlamak için seri yalan söylemekle suçladığı 250 milyon dolarlık bir hukuk davası açmasının ardından Donald Trump ve aile şirketi ciddi yasal ve mali tehlike altında .

Trump ve şirketi Trump Organization'ın; uygun krediler almak, daha düşük sigorta primleri ödemek ve daha düşük vergiler ödemek için 'varlıkların değerini tekrar tekrar ve ısrarla manipüle ettiği' iddia edildi.
Başsavcılık, dolandırıcılık ve yanlış beyanın, Trump'ın kişisel servetinin net değerini milyarlarca dolar şişirdiğini öne sürerken, "Trump, konut kullanımı için geliştirilebileceği yalanına dayanarak malikanesinin değerini 739 milyon dolara kadar şişirdi. Malikanenin değeri 75 milyon dolara yakın olmalıydı." ifadelerini kullandı.

"5 YIL GÖZLEM" TALEBİ

Başsavcı Letitia James, Trump Organizasyonu için en az 5 yıl sürecek bir bağımsız gözlemci atanmasını talep ederken, "Trump ve şirketi, 2014 ve 2015 yıllarında iki mülkü için koruma irtifak hakkı elde etmek için 'dolandırıcılık ve yanlış beyan yoluyla' ekspertizler satın aldı." iddiasında bulundu.  Dava, kaybedilen devlet geliri ve cezalarındaki 250 milyon doları geri almayı amaçlıyor.

MAHKEMEDEN 3 TALEP

Letita James'in mahkemeden talepleri şöyle:

  • Kurumsal ölüm cezası' olarak bilinen, 'Trump'ın işletme sertifikalarının iptali' kararı,
  • Trump ve çocuklarının herhangi bir şirketin yönetim kurulunda görev yapmasına 'kalıcı bir yasak' kararı,
  • Trump'ın New York'ta ticari gayrimenkul satın almasına 5 yıllık yasak kararı.

TRUMP REDDEDİYOR

Donald Trump iddiaları reddederken, James'in soruşturmasını siyasi amaçlı bir cadı avı olarak nitelendiriyor. Donald Trump Jr. ve Ivanka Trump, ancak mahkemenin zorla ifade kararı almasından sonra ifade vereceklerini açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!