banner2

Trump'tan ABD'yi karıştıran açıklama: Salı günü tutuklanıyorum

ABD eski Devlet Başkanı Donald Trump, Manhattan bölge Savcılığı'nın kendisini Salı günü tutuklayacağını iddia etti.

Dünya 18.03.2023, 16:24 18.03.2023, 17:32
Abone ol
Trump'tan ABD'yi karıştıran açıklama: Salı günü tutuklanıyorum

ABD eski Başkanı Donald Trump, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Manhattan bölge savcılığından gelen bilgilere göre Salı günü gözaltına alınacağını iddia etti ve takipçilerini protestoya çağırdı.

'PROTESTO EDİN VE ÜLKENİZİ GERİ ALIN'

Donald Trump paylaşımında 'Protesto edin ve ülkenizi geri alın" ifadelerini kullandı. New York polisi Trump'ın suçlanabileceği ihtimaline karşı güvenlik hazırlıkları yaparken eski başkanın suçlu bulunup bulunmayacağına ilişkin ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı. 

Eski başkan, Truth Social sayfasında büyük harflerle yaptığı paylaşımda suç işlemediği konusunda ısrar etti ve avukatlarının Stormy Daniels'e sus payı için para ödediği iddialarını "eski ve tamamen çürütülmüş bir peri masalı" olarak nitelendirdi.

130 BİN DOLAR SUS PAYI İDDİASI

Stormy Daniels, Trump ile cinsel ilişkiye girdiği iddiası konusunda sessiz kalması için 2016 yılında 130 bin dolar ödeme karşılığında bir anlaşmaya imza attığını ancak Trump tarafından imzalanmadığı gerekçesiyle anlaşmanın geçersiz olduğunu savunmuştu.

Trump, Daniels'ın iddialarını yalanlarken Trump'a 2016'daki seçim kampanyasından önce avukatlık yapan Michael Cohen, Daniels'a Trump adına kendi hesabından 130 bin dolar ödeme yaptığını doğrulamıştı.

Cohen, Trump şirketleri tarafından daha sonra kendisine ikramiyelerle birlikte yaklaşık 420 bin dolar geri ödeme yapıldığını savunmuştu.

Trump'ın seçim kampanyasına yönelik yürütülen soruşturmada "yalan söyleme" ve "vergi kaçırma" suçlamalarından Aralık 2018'de gözaltına alınan Cohen, mahkemede 3 yıl hapis cezasına çarptırılarak Mayıs 2019'da cezasını çekmek üzere Otisville'deki federal hapishaneye gönderilmişti.

O yıllarda federal savcılar Trump'a yönelik herhangi bir inceleme başlatılmasına gerek duymazken, Manhattan bölge savcılığı "sus payı ödemesi" olarak bilinen soruşturma dosyasını başlatmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!