banner2

Trump'ın evinde nükleer silah belgeleri bulundu

Washington Post gazetesi, FBI ajanlarının ABD eski Başkanı Donald Trump'ın evine yaptığı aramada bulunan belgelerde başka bir ülkenin nükleer savunma bilgilerinin yer aldığını iddia ediyor.

Dünya 07.09.2022, 12:48 07.09.2022, 15:01
Abone ol
Trump'ın evinde nükleer silah belgeleri bulundu

Washington Post, geçen ay eski Başkan Donald Trump'ın Florida'daki konutunda FBI ajanlarının yaptığı aramada ortaya çıkan belgelerde nükleer silahlara ilişkin bilgiler yer aldığını ddia etti. Washington Post'un haberine göre Trump'ın evinde, başka bir ülkenin nükleer savunma bilgilerine ilişkin belgeler bulundu. Belgelerin hangi ülkeye ait olduğuna ilişkin ise bilgi verilmiyor.

ABD'NİN GİZLİ OPERASYONLARINI KORUYOR

Ele geçirilen belgelerden bazıları, ABD'nin gizli oprasyonlarını korurken birçok üst düzey ulusal güvenlik yetkilisinin ismi ise belgelerde yer almıyor. Washington Post'un aktardığına göre yalnızca cumhurbaşkanı, kabinesi ve bazı kabine üyelerinin özel erişim programının ayrıntılarını biliyor.

300'DEN FAZLA BELGE BULUNDU

Ocak'ta, Trump'ın Beyaz Saray'daki görevi sırasında Florida'daki ikametgahına gizli kayıtları alıp almadığına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 40 FBI ajanı  Mar-a-Lago'daki evini 9 saatten fazla aramış ve 15 kutu belge tespit edilmişti. 8 Ağustos'ta mahkeme onaylı bir aramada ise 100'den fazla ek belge ortaya çıkarıldı.

Hükümet mahkemesinin aktardığına göre FBI, bu yıl Mar-a-Lago'dan 300'den fazla gizli belgeyi kurtardı. Ele geçirilen bazı belgeler sadece başkan, Kabine düzeyindeki yetkililer tarafından görülebiliyor. 

ADALET BAKANLIĞI YORUM YAPMIYOR

Trump'ın avukatı Christopher Kise, davayla ilgili sızıntıları kınarken "sürece saygı duymadan ve gerçek gerçeğe saygı duymadan devam edin. Bu, adaletin çıkarlarına iyi hizmet etmiyor.” dedi.

Washington Post'un aktardığına göre Adalet Bakanlığı ve FBI sözcüleri ise yorum yapmaktan kaçınıyor. 

TRUMP: DELİLLERİ FBI AJANLARI YERLEŞTİRDİ

Washington Post daha önce, Trump'ın evini arayan FBI ajanlarının nükleer silahlarla ilgili herhangi bir gizli belge aradığını bildirmiş ve Trump, FBI ajanlarının ona karşı delil yerleştirmiş olabileceğini öne sürmüştü.

Adalet Bakanlığı, avukatları Trump için yeni yasal tehlikeye işaret ediyor

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!