banner2

Trump'ın azılı rakibi DeSantis: Başkan olursam Trump için af yetkisini kullanabilirim

ABD'deki 2024 başkanlık seçimlerinde adaylık yarışına dahil olan Ron DeSantis, başkan olursa Kongre baskınında yargılananlar ve Trump için af yetkisini kullanabileceğini açıkladı.

Dünya 26.05.2023, 01:41
Abone ol
Trump'ın azılı rakibi DeSantis: Başkan olursam Trump için af yetkisini kullanabilirim

ABD'de 2024 yılında gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerine Donald Trump'ın rakibi olarak adaylığını açıklayan Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis, başkan olursa Trump'ı affedebileceğini kaydetti. 

Katıldığı bir podcast yayınında soruları cevaplayan DeSantis, 6 Ocak Kongre baskını olaylarıyla ilgili yargılananlar ve Donald Trump ile ilgili davaların inceleneceğini ve suçlu bulunmaları durumunda gerekirse af yetkisini kullanabileceğini söyledi.

ÖZEL EKİP KURACAK

FBI ve Adalet Bakanlığı'nın belli gruplara karşı militarize bir yaklaşım sergilediğini ve bazılarını bilerek hedef aldığını savunan DeSantis, görevinin ilk gününde kimlerin "siyasi hedef kurbanı" olduğuna bakacak bir ekip kuracağını söyledi.

DeSantis, hüküm giyenler ve suçlama yöneltilenlerle ilgili vakaları tek tek inceleyeceklerini belirterek, gerekirse af yetkisini kullanabileceğini aktardı.

Trump ile ilgili soruya direkt yanıt vermekten kaçınan DeSantis, diğer yandan, vakalar ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun bunların incelemeye tabi tutulacağını bildirdi.

ABD'de Cumhuriyetçiler "Siyahilerin Hayatları Değerlidir" hareketinde şiddet olaylarına karışan kişilerle 6 Ocak Kongre baskınıyla ilgili yargılananların eşit muameleye tabi tutulmadığını savunuyor.

Muhafazakar seçmene hitap eden politikalarıyla öne çıkan DeSantis de devlet kurumlarında muhafazakarlar aleyhine ayrımcılık yapıldığını iddia ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!