banner2

The Washington Post CIA bilgilerini sızdırdı! Ukrayna'dan Avrupa'yı kızdıracak hamle

Washington Post gazetesinde yer alan haberde, CIA'in geçen haziran ayında, Avrupalı bir istihbarat servisi aracılığıyla, Ukrayna özel harekat kuvvetlerinden oluşan 6 kişilik bir ekibin Rus gazını Avrupa'ya taşıyan Kuzey Akım boru hattını sabote etmeyi planladığı bilgisine eriştiği öne sürüldü.

Dünya 07.06.2023, 12:25 07.06.2023, 19:56
Abone ol
The Washington Post CIA bilgilerini sızdırdı! Ukrayna'dan Avrupa'yı kızdıracak hamle

Joe Biden yönetiminin ABD'ye yakın dostlarından, Ukrayna ordusunun doğrudan Ukrayna Genelkurmay Başkanı'na bağlı az sayıda bir dalgıç ekibini kullanarak, Kuzey Akım boru hatlarının denizaltı ağına gizli bir saldırı planlandığını öğrendiği iddia edildi. 

Söz konusu haberde, saldırı planıyla ilgili ayrıntıların Avrupalı bir istihbarat servisi tarafından toplanarak Haziran 2022'de CIA ile paylaştığı kaydedildi. CIA'in istihbarat kaynağının güvenirliğini başlangıçta sorguladığı ancak Avrupalı istihbarat servisinin kaynağın güvenilir olduğuna inandığı öne sürüldü. CIA'in raporu Almanya ve diğer Avrupa ülkeleriyle de paylaştığı ifade edildi.

SALDIRI PLANINI DİSCORD'DAN PAYLAŞMIŞ

İstihbaratın saldırı planıyla ilgili son derece teknik ayrıntılar içerdiği kaydedilen haberde, sabotajla ilgili "Kiev'den şüphelenilmesi için yaklaşık bir yıl boyunca Batılı müttefiklerin elinde bilgiler olduğuna" dikkati çekildi.

Avrupa istihbaratına ait söz konusu raporları, Amerikan ordusuna ait gizli belgeleri internet ortamında yayımladığı iddia edilen Ulusal Hava Muhafızları askeri Jack Teixeira'nın "Discord" sohbet platformunda paylaştığı belirtilen haberde, Washington Post'un, raporların bir kopyasını Teixeira'nın çevrim içi arkadaşlarından birinden aldığı belirtildi.

UKRAYNALI YETKİLİLER İNKAR ETTİ

Washington Post, birden fazla ülkedeki yetkilinin Discord'da yayımlanan istihbarat özetinin, Avrupalı istihbarat servisinin CIA'ye söylediklerini doğruladığını yazdı ancak ilgili Avrupa ülkesinin ismini paylaşmadı. Haberde ayrıca daha önce Kuzey Akım saldırısına karıştığını inkar eden Ukraynalı yetkililerin yanı sıra Beyaz Saray ve CIA'in konuya ilişkin yorum yapmayı reddettiği bilgisi paylaşıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!