The Jerusalem Post: Erdoğan'ın ŞİÖ'de Putin'den daha etkili

Türkiye'nin Şangay İşbirliği Örgütü'ndeki rolünün arttığını belirten the Jerusalem Post, zirveden gelen fotoğraflara göre Erdoğan'ın Putin'den daha etkili olduğunu yazdı.

Dünya 17.09.2022, 18:08 17.09.2022, 19:31
Abone ol
The Jerusalem Post: Erdoğan'ın ŞİÖ'de Putin'den daha etkili

The Jerusalem Post'ta bugün yayımlanan bir haberde Türkiye'nin Şangay İşbirliği Örgütü'nde artan rolünün Batı karşıtı duruşunu gözler önüne serdiği belirtildi. Şangay İşbirliği Örgütü'nün Çin, Rusya, Türkiye ve İran'ın olarak yükselişini sergilediği belirtilirken Türkiye ve İran'ın bu yılki rolünün geçmişe göre daha büyük bir önem taşıdığı belirtildi.

"OTORİTER LİDER" VURGUSU


İsrail gazetesi, Türk medyasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "diğer otoriter liderlerin yanısıra" Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ön plana çıkarıldığını vurguladı. The Jerusalem Post'ta geçen Salı günü yayımlanan bir başka haberde ise Çin'in tüm otoriter liderleri örgüte dahil olmaya zorladığı ayrıca Türkiye'nin Batı karşıtı olacak ve ABD'nin Ortadoğu ve Asya'daki rolünü azaltmaya yardımcı otoriter rejimler ittifakı kurmak istediği belirtilmişti.

'ÇİN KUŞAK YOL PROJESİNİN BALTALANMASINDAN ENDİŞE EDİYOR'

Çin'in örgüte üye ülkelerin çeşitli alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye çalıştığını belirten The Jerusalem Post'a göre Çin, üye ülkelerin çatışmalarının Kuşak Yol Projesi'ni baltalayacağını düşünüyor.

Çinli lider Şi, Şangay İşbirliği Örgütü'ne üye devletlerin kalkınma işbirliğini teşvik etmenin öneminden bahsettiği konuşmasında şu ifadelere yer vermişti:

Üye devletler, bölgede daha fazla ekonomik bütünleşme ve kalkınmayı gerçekleştirmek için ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesini ve kolaylaştırılmasını aktif olarak teşvik etmeli, sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarlı ve sorunsuz işleyişini sağlamalı ve kaynakların ve üretim faktörlerinin düzenli akışını teşvik etmelidir.

Çin Devlet Başkanı Şi

'ORTA DOĞU VE ASYA ÜLKELERİNİ ETKİLEMEYE ÇALIŞIYOR'

Çin'in hedefinin Şangay İşbirliği Örgütü'nün  yükselen çok kutuplu dünyada daha büyük bir rol oynaması olduğunu vurgulayan Jerusalem Post, Çin'in ABD ve Batı'nın rolünü dengeleyecek şekilde örgüte daha fazla ülkeyi dahil etmek ve Arap ve Asya ülkelerini etkilemek için hareket ettiğini belirtti.

'ERDOĞAN PUTİN'DEN DAHA ETKİLİ'

The Jerusalem Post'un haberine göre Şangay İşbirliği Zirvesi'nde çekilen fotoğraflar Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan daha az etkili ikinci bir rolü olduğunu gösteriyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!