banner2

The Economist'ten dikkat çeken kapak: Amerika Bölünmüş Devletleri

Tüm dünya tarafından takip edilen İngiliz The Ekonomist dergisi, yeni kapağında dikkat çeken detaylara yer verdi. Dergi, Amerika'nın bölünme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasını sembolleştirdi.

Dünya 02.09.2022, 09:35 25.11.2022, 22:00
Abone ol
The Economist'ten dikkat çeken kapak: Amerika Bölünmüş Devletleri

Yayınladığı dikkat çeken kapaklarla takip edilen yayın organlarından biri haline gelen ve dünya genelinde geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan İngiliz The Ekonomist dergisi çok konuşulacak kapağını yayınladı. Dergi, kapakta ABD'nin bölünmekte olduğunu vurguladı.

KALİFORNİA VE TEKSAS'TA KABUL EDİLEN YASALAR

İngiliz dergisi, ABD'de iki eyalette, Kaliforniya ve Teksas'ta kabul edilen iki yasaya dikkat çekti. Dergi, eyalet meclislerinden geçen bu yasaların, federal hükümete rağmen uygulamaya konduğunu ve bu durumun, ülkede mevcut gerilimi daha da artıracağını yazdı.

AMERİKA BÖLÜNMÜŞ DEVLETLERİ

Derginin kapağında "Amerika Bölünmüş Devletleri" manşeti, altındaki resimde de üzerindeki sütun ikiye ayrılmış ve bacakları açılmış halde durmaya çalışan özgürlük heykeli yer aldı.

Yazıdan bir kesit şöyle:

"25 Ağustos'ta Kaliforniya'da, otomobil endüstrisini yeniden şekillendirecek, karbon emisyonlarını azaltacak ve eyaletin elektrik şebekesini zorlayacak bir hareket olan, benzinle çalışan otomobillerin satışı 2035'ten itibaren yasaklandı.

KÜRTAJ YAPTIRANLAR 99 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALABİLİR

Aynı gün Teksas'ta da tecavüz veya ensest istisnası olmaksızın, gebe kaldığı andan itibaren kadınların kürtaj hakkı yasaklandı. Kürtaj yaptıranlar 99 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Bu iki olay ilgisiz görünebilir, ancak bunlar önemli bir eğilimin belirtileridir. Washington, büyük ölçüde tıkanmış olabilir, ancak eyaletler öfkeli bir tepkiyle hızla politikalar yapıyorlar.

Teoride, bu kötü bir şey değil. Amerika'nın hangi politikaların işe yarayıp hangilerinin çalışmadığını test etmek için "50 laboratuvarı" var. İnsanlar yaşamayı seçebilir ve şirketler, pandemi sırasında birçok kişinin yaptığı gibi, tercihlerinin yerel kurallara yansıtıldığı ve genellikle daha az kısıtlamaya sahip eyaletlere taşındığı yerlerde faaliyet göstermeyi seçebilir.

Her devlet, vergilerin ağırlığı ile kamu hizmetlerinin cömertliği arasında kendi dengesini kurabilir Herhangi bir devlet, daha iyi okullara veya iş düzenlemelerine sahip komşularından öğrenerek ulaşabilir.

Ancak bu iki olay, aynı zamanda ABD'nin, Birleşik Devletler'in bölünmeye ne kadar yakın olduğunun da bir göstergesi.."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!