banner2

The Economist'ten çarpıcı Putin analizi: Savaş olsun ya da olmasın ülkesini zarara uğrattı

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim devam ederken The Economist çarpıcı bir analiz yayımladı. Yayımlanan analize göre; 'İster Ukrayna'yı işgal etsin, ister geri adım atsın, Putin Rusya'ya zarar verdi.' denildi.

Dünya 18.02.2022, 11:45 18.02.2022, 12:01
Abone ol
The Economist'ten çarpıcı Putin analizi: Savaş olsun ya da olmasın ülkesini zarara uğrattı

Dünya, haftalardır Rusya'nın Ukrayna’yı işgal edip etmeyeceğini konuşuyor. Rusya, askerlerini Ukrayna sınırlarına yakın noktalarda konuşlandırırken ABD işgalin 'an meselesi' olduğunu sıklıkla hatırlatıyor. Rusya ise Batı’ya 'Histeriyi kışkırtmaktan vazgeç' çağrısı yaptı.

'RUSYA'YA ZARAR VERDİ'

Rusya ile Ukrayna arasında kriz devam ederken İngiltere merkezli kuruluş olan The Economist'ten çarpıcı bir analiz kaleme alındı. Londra merkezli The Economist dergisi, Moskova yönetimini mercek altına aldığı yeni sayısında, ''Ukrayna’yı işgal etsin ya da geri adım atsın, Putin Rusya’ya zarar verdi'' yorumunda bulundu.

SAVAŞ İHTİMALİ YÜKSEK

Rusya’nın diyaloğa açık olduğunu söylemesinin ve tatbikatlarını tamamlayan askerlerin üslerine geri döneceğini bildirmesinin ardından yetkililerin ve piyasaların rahat bir nefes aldığı, buna rağmen savaş ihtimalinin yüksek sesle dile getirildiği ifade edildi.

'KENDİ KENDİNİ KÖŞEYE SIKIŞTIRDI'

Yapılan haberde, “Putin kendini köşeye sıkıştırdı. Kaçabilirdi. Geri çekilme, sonrasında saldırıyla sonuçlanabilir. Batı, Putin’in oluşturduğu tehdide karşı durarak, bu hayati tercihi caydırmak için en iyi şansa sahip.” ifadeleri kullanıldı. Aynı yazıda ayrıca, “Birlikler geri çekilse de kriz henüz bitmedi. Savaş olsun ya da olmasın, Putin ülkesini zarara uğrattı.” denildi.

BATI’NIN SERT YAPTIRIM PAKETİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “tek kurşun bile sıkmadan kendisini küresel ölçekte ilgi odağı haline getirerek ülkesinin bir kez daha önemli olduğunu kanıtladığının” bazı analistlerce dile getirildiğine dikkat çekildi. Ancak bu kazanımların taktiksel olduğu, Putin’in daha uzun süreli ve daha stratejik anlamda zemin kaybettiği savunuldu. Batı’nın, Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014 yılındaki pakete kıyasla daha sert bir yaptırım paketi üzerinde anlaştığı da hatırlatıldı.

'PUTİN TOPLUMDAN DIŞLANIR'

“Savaş, Ukrayna’yı yıkıma uğratmanın yanı sıra, Rusya’ya savaş tehdidinden çok daha fazla zarar verir.” görüşü paylaşılarak, şu ifadelere yer verildi; “Batı, Rus gazına sırtını dönmeye daha istekli ve kararlı olur. Putin toplumdan dışlanır. Rusya, kısa vadede yaptırımlarla ve sonrasında ise daha da derin bir baskıyla mahvolur.”


 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!