banner2

Tetikçi Batı medyası sınıfta kaldı: Erdoğan kazanınca ağız değiştirdiler

Avrupa basını Türkiye'deki Cumhurbaşkanı seçimi sürecindeki tutumu ile sınıfta kaldı. İkinci tur yaklaştıkça tutumlarını değiştiren Batı medyası "Erdoğan kazanmaya yakın" manşetleriyle çıktılar. Sonuçlar belli olduktan sonra ise "Erdoğan Zafer Kazandı" şeklinde manşetler attılar.

Dünya 30.05.2023, 09:39 30.05.2023, 18:14
Abone ol
Tetikçi Batı medyası sınıfta kaldı: Erdoğan kazanınca ağız değiştirdiler

14 Mayıs seçimlerinden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan Batı medyası, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu güzellemeleri yapıyordu.

İlk turda büyük bir hezimet yaşayan Kemal Kılıçdaroğlu, milliyetçi rolüne bürünüp oylarını artırma yöntemine başvurdu ancak CHP liderinin bu değişimi Batı medyasını bile şaşırttı.

Kemal Kılıçdaroğlu'na açık açık destek veren tetikçi Batı medyası ikinci turda sandıktan çıkan oyları görünce adeta geri vites yaptı.

İkinci tur yaklaştıkça tutumlarını değiştiren Batı medyası "Erdoğan kazanmaya yakın" manşetleriyle çıktılar. Sonuçlar belli olduktan sonra ise "Erdoğan Zafer Kazandı" şeklinde manşetler attılar.

ECONOMİST GERİ ADIM ATTI

Avrupa basını Türkiye'deki Cumhurbaşkanı seçimi sürecindeki tutumu ile sınıfta kaldı. Seçim sürecinde en çok tepki çeken yayın organı İngiliz ekonomi ve politika dergisi The Economist oldu. Daha önce yaptıkları haberlerde "Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz.” ifadeleriyle renklerini belli ettiler. Sandıktan çıkan sonuçlara göre hareket eden The Economist, geri adım atmak zorunda kaldı.Türkiye'nin büyük tepkisini çeken kapak resmini değiştirdi.

Erdoğan, The Economist'in kapağını hedef aldı - Diken

FRANSIZLAR DA GERİ VİTES YAPTI

Türkiye'deki seçimleri mercek altına alan Fransız basını ise haftalarca "muhalefet kazanıyor" haberleri yaptı. "Anketler tamam, Erdoğan kesin kaybediyor" başlığıyla okurların karşısına çıkan Le Monde daha sonra tam tersi bir tutum sergiledi. Yapılan haberlerde "Erdoğan'ın oylarının ardında istikrar arzusu var" ifadelerine yer verildi.

ALMANLAR DA KAYBETTİ

Alman basınının tutumu da diğerlerinden farklı değildi. Alman devlet kanalı Tagesschau ilk tur öncesi “Alman siyasetçiler Erdoğan'sız ikili ilişkilerin yeni bir başlangıç yapmasını umuyor” haberleri yaptı. Ancak ilk turdaki sonuçların ardından ğız değiştiren Alman medyası, "Erdoğan'ın seçimlerde sergilediği iyi sonuçlar sürpriz oldu, çünkü seçim öncesi yapılan anketlerde Kılıçdaroğlu'nun gerisindeydi" dedi.

BİLD ÇARK ETTİ

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Bild gazetesi ise Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na atıf yaptığı haberinde "Bu isim karşısında Erdoğan titriyor. Bu ismi unutmamanız gerekiyor” ifadelerini kullandı. İkinci tur öncesi ise "Seçim Zaferi Ufukta" manşetiyle seçim haberlerini okuyucularına duyurdu.

Avrupa'nın önde gelen medya kuruluşlarının Türkiye seçimlerine "Erdoğan karşıtlığı" paydasında odaklanmaları hem tarafsızlıklarına hem de inandırıcılıklarına darbe vurdu.

İkinci tur sonuçları ise Türkiye'deki seçmen yapısını bilmeyen batı medyasında büyük bir hayal kırıklığına neden oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!