banner2

Teröre kelepçe! Ankara bastırdı İsveç adım attı

İsveç'te terörle mücadeleye ilişkin yeni ceza yasası yürürlüğe girdi. Ülkede terör örgütlerine üyeliğin suç kapsamına alınması hedeflenen yasada, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişilere 4 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Düzenleme, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamak için başlıca taleplerinden biriydi.

Dünya 01.06.2023, 12:20 01.06.2023, 18:12
Abone ol
Teröre kelepçe! Ankara bastırdı İsveç adım attı

Türkiye'deki seçimlerin ardından NATO'ya üyelik için çalışmalarını hızlandıran İsveç, Ankara'nın talep ettiği terörle mücadele yasasını yürürlüğe koydu. Yasa, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamak için başlıca taleplerinden biriydi.

Konuyla alakalı konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Billström, yeni terör yasasının yürürlüğe girmesinin Türkiye ile geçen yıl imzalanan anlaşmanın son adımı olduğunun altını çizdi.

Billström, yeni ceza yasası ile Türkiye'nin çekincelerinin karşılanacağını belirtti.

BİLLSTRÖM NE DEMİŞTİ?

Terör örgütü PKK/YPG'nin İsveç'teki faaliyetlerine değinen Billström, daha önce yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı;

"PKK'nın topraklarımızdaki faaliyetleri çok geniş. Türkiye'ye yönelik terör faaliyetlerini finanse etmek için kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Ayrıca uyuşturucu satışı ve İsveç toplumuna zarar veren çeşitli yollarla para toplamak için topraklarımızı üs olarak kullanıyor. Başka bir ülkede terör için kullanmaları, bizim bu faaliyetleri daha az ciddiye almamızı gerektirmez." 

YENİ YASA CEZASI

Yasada, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişilere 4 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yasaya göre, terör örgütünü destekleme, güçlendirme veya teşvik etme kastı taşıyan faaliyetlere katılan kişiler, en fazla 4 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Ağırlaştırıcı nedenler var ise bu suçların cezası en az 2, en fazla 8 yıl hapis olacak.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİ FİNANSE EDENLERE HAPİS CEZASI GELİYOR

Terör örgütü için silah, cephanelik, yanıcı ve patlayıcı madde, ulaşım desteği, örgüte arazi ve mülk kiralama gibi suçlara karışanlara 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Bu suçlarda ağırlaştırıcı nedenler varsa 1,5 yıl ila 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yasa, yetkililere, terör örgütlerini finanse eden ya da başka yollarla destekleyen kişileri gözaltına alma ve yargılama konusunda çok daha geniş yetkiler veriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!