Tenisçi Novak Djokovic Avustralya Açık'ta karşı karşıya kaldığı zorbalığın ardından aşı karşıtlarının kahramanı oldu

Avustralya Açık tenis turnuvası için gittiği Melbourne'da aşı olmadığı gerekçesiyle ülkeye giriş vizesi iptal edilen Novak Djokovic bir anda aşı karşıtlarının kahramanı oldu. Hukuk mücadelesi veren Djokovic dünya gündemine oturdu.

Dünya 12.01.2022, 11:22 12.01.2022, 11:45
Abone ol
Tenisçi Novak Djokovic Avustralya Açık'ta karşı karşıya kaldığı zorbalığın ardından aşı karşıtlarının kahramanı oldu

Sırp milliyetçisi olmasının yanında, komplo teorilerine de inanan inanan Novak Djokovic, şimdi de aşı karşıtlarının kahramanı oldu.

SOSYAL MEDYADA DESTEK MESAJLARI PAYLAŞILDI

Avustralya Açık'ta aşı nedeniyle ülkeye giriş yapamayan Novak Djokovic'e sosyal medyada binlerce destek mesajı paylaşıldı.

Ünlü raketin babası, Sırp medyasına yaptığı açıklamada oğlunu 'yeni çağın Spartaküs'ü olarak tanımlarken, konuyla ilgili tartışma spor dünyası gündeminin ilk sırasına oturdu.

Diğer yandan, Roman spor yorumcusu Sorin Cucerai, Novak Djokovic'i masal kahramanları Doktor Jekyll ve Bay Hyde'a benzeterek tartışmaları farklı bir boyuta taşıdı.

Sorin Cucerai, ünlü tenisçiyle ilgili görüşlerini özetle şu şekilde dile getirdi:

“Djokovic’in adeta iki yüzü var. Birincisi tenis dünyasına bir çok seviyede olumlu etki yaratan tarafı. İkincisi ise zaman zaman garip davranışlar sergileyen, aynı zamanda bir komplo teorisyeni. İki karakter de başından bu yana var ve bu iki karakter zaman zaman birbirleriyle çarpışıyor.”

KATI BİR SIRP MİLLİYETÇİSİ

Djokovic, aşı karşıtı olmasının yanında katı bir Sırp milliyetçisi olmasıyla da tanınıyor. Djokovic'in son olarak ABD ve AB ülkelerinin sert tepkisini çeken Bosnalı Sırp milliyetçi lider Milorad Dodik ile birlikte bir kutlama sırasında çekilen görüntülerinin basına sızması yoğun tepkilere yol açmıştı.

Kosova’nın ayrılığı konusunda da sürekli siyasi mesajlar veren ünlü tenisçi, “Hakkımız olanı savunmaya hazırız. Kosova, Sırbistan’a aittir.” diyerek 2008 yılında bütün dikkatleri üzerine çekmişti.

OLAYLARIN ARKA PLANI

Tek erkekler dünya birincisi Djokovic, Avustralya Açık karşılaşması için Melbourne'e ulaştıktan sonra "Covid-19 aşısından tıbbi muafiyet" hakkı kabul görmemiş, ardından ülkeye giriş vizesi iptal edilmiş ve mültecilerin kaldığı bir otele yönlendirilmişti.

Djokovic'in avukatları, yetkililerin bu davranışları karşısında yaptıkları itirazda, Sırp tenisçinin 16 Aralık'ta koronavirüs testinin pozitif çıktığı ve 14 gün sonrasında herhangi bir semptom göstermediği nedeniyle Avustralya Tenis Birliği tarafından "Covid-19 aşısından tıbbi muafiyet" izni aldığını öne sürmüştü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!