banner2

Telsiz konuşmasıyla gündem olan Yılan Adası muhafızlarının öldürülmediği ortaya çıktı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminin ilk günlerinde Yılan Adası'nda Rus donanmasına karşı koyarken öldürülen 13 Ukrayna askerinin telsiz konuşmaları dünya gündemine oturmuştu. O askerlerin aslından öldürülmediği ve esir alındığı ortaya çıktı.

Dünya 01.03.2022, 11:04 01.03.2022, 11:20
Abone ol
Telsiz konuşmasıyla gündem olan Yılan Adası muhafızlarının öldürülmediği ortaya çıktı

Rusya'nın Ukrayna'ya işgal saldırısının 2. gününde Karadeniz'de Ukrayna'ya ait olan 17 hektarlık Yılan Adası'sının ele geçirildiği bildirilmişti. 

TELSİZ KONUŞMASI DÜNYA BASININA YANSIMIŞTI

Ruslar adaya yaklaşırken telsiz ile Ukrayna askerlerine, "Bu bir askeri savaş gemisi. Boşuna kan dökülmemesi için silahlarınızı bırakıp teslim olmanızı öneririm. Aksi takdirde bombalanacaksınız" demişti. 

Buna yanıt olarak Ukraynalı bir asker, "Rus savaş gemisi, defol git" yanıtını verdi. 

ZELENSKİ ASKERLERİN ÖLDÜĞÜNÜ DUYURMUŞTU

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski telsiz konuşmaları dünya basınına yansıyan bu 13 askerin öldüğünü duyurmuştu. 

Zelenski açıklamasında, "Bütün sınır muhafızları kahramanca öldü ama pes etmedi. Onları ‘kahramanlık nişanıyla onurlandıracağız" ifadelerine yer vermişti. 

Fakat asıl gerçek 4 gün sonra ortaya çıktı. 13 askerin de hayatta olduğu ortaya çıktı. 

DONANMA AÇIKLAMA YAPTI

Ukrayna Donanması tarafından yapılan açıklamada, "Kardeşlerimizin hayatta ve iyi olduğunu duymaktan çok mutluyuz" ifadesi kullanıldı.

Bununla beraber askerlerin Ruslar tarafından esir alındığı bildirildi. Rusya zaten daha önce askerlerin öldürüldüğü iddiasını yalanladı. 

Rus devlet televizyonu ise askerlerin teslim olduğunu gösteren görüntüleri yayınlamıştı. Fakat görüntülerin gerçekliği sorgulanmıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!