Yandex Metrica

Tekrar Cumhurbaşkanı olmak istiyor: İran'da Ahmedinejad sesleri!

Tekrar Cumhurbaşkanı olmak istiyor: İran'da Ahmedinejad sesleri!

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümü sonrası kolları sıvayan İran'ın eski devlet başkanı görevine dönmeyi hedefliyor. Ahmedinejad yaklaşan seçimler için aday olarak kayıt yaptırdı.

Dünya

02.06.2024, 15:18

Eski İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad eski görevine dönmek istiyor. Ahmedinejad 28 Haziran'da yapılması planlanan seçimlere aday olarak başvuruda bulundu. 

İbrahim Reisi'nin kaza sonucu ölümünün ardından İran, 28 Haziran'da yeni cumhurbaşkanını seçecek. Adaylar pazartesi gününe kadar seçime başvurabilecek. Devlet yayınlarına göre şu ana kadar 20'ye yakın aday kayıt oldu. İslam din adamlarından ve hukukçulardan oluşan güçlü bir kontrol organı olan ve Muhafızlar Konseyi olarak adlandırılan kurul, daha sonra başvuranların uygunluğuna karar veriyor.

İngiltere'yi kasıp kavuran Tottenham Turks adlı çetenin lideri, Moldova'da düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetti İngiltere'yi kasıp kavuran Tottenham Turks adlı çetenin lideri, Moldova'da düzenlenen... Haberi Görüntüle

AHMEDİNEJAD BAŞVURUSUNU YAPTI

Ahmedinejad, başvuru sürecinin dördüncü gününde İçişleri Bakanlığına gelerek adaylık için başvuru yaptı. Adaylığının onaylanması halinde güçlü adaylardan biri olabileceği değerlendirilen Ahmedinejad, kayıt işlemleri sonrası düzenlediği basın toplantısında, halkın bir çok kesiminden yeniden cumhurbaşkanı olması konusunda gelen istekler sonucunda adaylık başvurusu yaptığını söyledi.

Bu sürecin ülke için yeni bir dönemin başlangıcı olabileceğini söyleyen Ahmedinejad, "Çok şükür buraya gelerek, bu aşamada tarihi sorumluluğumu yerine getirdim." dedi.

Cumhurbaşkanı olması halinde hükümetinin temel hedefinin ülkedeki yoksulluk sorununu ortadan kaldırmak olacağını belirten Ahmedinejad, "Ülkenin tüm sorunlarının halkın görüşlerinin dikkate alınması, uzmanların deneyimlerinden faydalanılması ve dünyayla yapıcı etkileşime dayalı olarak çözülebileceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Netanyahu'ya boykot! Kamala Harris, Netanyahu'nun hitap edeceği Kongre ortak oturumuna katılmayacak Netanyahu'ya boykot! Kamala Harris, Netanyahu'nun hitap edeceği Kongre ortak oturumuna... Haberi Görüntüle

2 KEZ VETO YEMİŞTİ

Ülkede 2005-2013 yılları arasında iki dönem görev yapan muhafazakar siyasetçi Ahmedinejad, 2017'de eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye karşı aday olmak istemiş ancak adaylığı reddedilmişti.

Ahmedinejad'ın, 2021'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye karşı aday olma talebi yine Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilmişti.

Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading