'Tek Millet İki Devlet': Azerbaycan-Türkiye diplamasi ortaklığının 30. yıl dönümü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümü dolayısıyla tebrik mesajı gönderdi.

Dünya 14.01.2022, 13:14 14.01.2022, 14:21
Abone ol
'Tek Millet İki Devlet': Azerbaycan-Türkiye diplamasi ortaklığının 30. yıl dönümü

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki diplomatik ilişkiler 14 Ocak 1992'de Bakü'deki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'nun büyükelçiliğe dönüştürülmesiyle başlamıştı. Aradan geçen 30 yılda her geçen gün "tek millet, iki devlet" ilkesiyle geliştirilerek müttefiklik düzeyine çıkarıldı.
Bu kapsamda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümü dolayısıyla tebrik mesajı gönderdi.

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI İLHAM ALİYEV'İN MESAJI

“Sayın Cumhurbaşkanı,

Değerli kardeşim,

Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünü dolayısıyla sizi ve kardeş Türkiye halkını içtenlikle kutluyor, en iyi dileklerimi iletiyorum.

14 Ocak 1992'de kardeş Türkiye ile diplomatik ilişkilerin kurulması, Azerbaycan Cumhuriyeti tarihinde önemli bir olay olmuştur. 20. yüzyılda ikinci kez bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'ın ilk önce Türkiye tarafından tanınması, ardından diplomatik ilişkilerin kurulması, gerçek bir kardeşlik ve dayanışma örneği olarak halkımızın milli hafızasına ebediyen kazınmıştır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!