Yandex Metrica

Sitede Ara

Tecavüze uğrayan askerler anlatıyor: Herkesin önünde yaptılar! Kadın sünneti bile var

Tecavüze uğrayan askerler anlatıyor: Herkesin önünde yaptılar! Kadın sünneti bile var

Gazze'de 15 bini aşkın çocuğun parçalanarak öldürülmesini dert etmeyen Amerikan basını, Rus ordusunun Ukrayna'daki işkencelerini gündeme taşıdı. Gözaltında cinsel şiddete uğrayan mağdurların anlatımları, işgalcilerin savaş suçunu sistematik hale getirdiğini gözler önüne seriyor. 

Dünya

30.05.2024, 18:28

Gazze'de kadın ve çocukların parçalanarak şehit edilmesini dert etmeyen Amerikan medyası, Rus askerlerinin Ukrayna'daki işkencelerini gündeme taşıdı. Rus güvenlik birimlerine esir düşmüş Ukraynalılardan 2'si ile telefonda, 2'siyle de yüzyüze görüşen CNN, işkenceyle karşılaşmış mağdurların anlatımlarına yer verdi. 

Herson'un işgali sırasında Rus istihbarat kurumu FSB personelince evine baskın yapıldığını anlatan Roman Shapovalenko, kullandığı cep telefonunda Ruslara 'ork' dediğini gösteren bir mesaj bulunduğunun tespit edilmesi üzerine yaşadığı konutun altüst edildiğini kaydetti. 

JRR Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi adlı dünyaca ünlü romanında şeytanî güçlere alaycı atıf yaparak yer verdiği 'ork' ırkı, Ukrayna savaşında sık sık Ruslar için kullanılıyor. 

Tutuklandıktan bir saat sonra tecavüzle tehdit edildiğini dile getiren Ukraynalı Shapovalenko, gözleri bağlanarak işaretsiz bir arabayla götürüldüğü işkence merkezinde yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Cam şişeyi makatıma sokmakla tehdit ediyorlardı. Beni hadım edeceklerini söylüyorlardı. Cinsel organ konusunda bir fetişleri var gibi görünüyordu. Bazen kapıyı açıp orada bulunanlara, 'hepinize tecavüz edeceğiz' diyorlardı. Gerilmiş halde gülümsüyordum. Küçük bir şaka yaptım, hoşlanmadılar. Burnuma bir yumruk yedim."

Herson'da Rusların kullandığı işkence merkezlerinden biri

Irak First Lady'si terör operasyonlarını hedef aldı! Skandal Türkiye sözleri! Irak First Lady'si terör operasyonlarını hedef aldı! Skandal Türkiye sözleri! Haberi Görüntüle

TA-57 TELEFON KABLOSUNU KULLANIYORLAR

2023 yılında Ukrayna'da 52 erkek, 31 kadın ve 2 çocuğa ilişkin 85 işkence vakasını kayda geçirmiş Birleşmiş Milletler raporunu hatırlatan CNN, Herson, Donetsk, Zaporijya, Harkov ve Kırım'da Ruslar tarafından gözaltına alınanların çıplak bırakılıp cinsel organlarına elektrik verildiğini yazdı. 

Habere göre Ruslar, cinsel organlara elektrik vermek için genellikle 'Tapik' olarak adlandırılan Sovyet dönemi askerî saha telefonu TA-57'nin kablolarını kullanıyor. 

Kiev Başsavcılığı'nda Cinsel Şiddet Bölüm Başkanvekili Anna Sosonska, "Cinsel şiddet uygulamak için aynı yöntemleri kullanıyorlar: Çıplak bırakma, kadın sünneti, tecavüz, başkalarına tecavüz ettirme, cinsel organlara elektrik akımı uygulamak gibi yöntemler ilk sırada geliyor" dedi. 

Mayıs başı itibariyle Ukrayna'da resmî olarak 293 cinsel şiddet vakası kaydedildiğini, raporlara girmeyen vakalar da düşünüldüğünde gerçek sayıyı tahmin etmenin imkansız olduğunu söyledi. Kiev yönetimine göre 37 bin Ukrayna vatandaşına ulaşılamıyor. Bunların Rusya'da gözaltında tutulduğu sanılıyor.

İnsanlık ayıbı: Gazze'de bir çocuk daha açlıktan hayatını kaybetti! İnsanlık ayıbı: Gazze'de bir çocuk daha açlıktan hayatını kaybetti! Haberi Görüntüle

4 AY BOYUNCA GÜNDE 3 KEZ...

Amerikan medyasına konuşan bir başka mağdur Roman Çernenko ise Mariupol bölgesinde Rus birlikleri tarafından yakalandıktan sonra doğu Donetsk bölgesinde işgal altındaki Olenivka kentindeki bir hapishanede 7 ay hücre cezası yediğini anlattı. 

Ukrayna ordusunda istihbaratçı olarak görev yapan 'Omen' çağrı kodlu 29 yaşındaki Çernenko, 4 ay boyunca her gün, günde 3 kez işkenceye maruz kaldığını anlattı. 

"Tapik, iki kablolu askeri bir telefon... Biri hayalarınıza, diğeri parmağınıza bağlı oluyor ve elektrik akımını artırıyorlar. Kişi onların neye ihtiyacı olduğunu söyleyene kadar işkenceye devam ediyorlar. Rus Federal Cezaevi Servisi FSIN ve istihbarat kurumu FSB'den tüm memurların işkenceci olduğuna inanıyorum" diyen Çernenko, Ocak 2024'te mahkûm değişiminin bir parçası olarak serbest bırakıldı. 

Ukrayna istihbarat birimlerine göre Rusya'nın Rostov bölgesinde doğrudan Vladimir Putin'e bağlı çalışan Rosgvardia biriminin başkan yardımcısı Aleksandr Naumenko, bir düzineden fazla davada baş şüpheli durumunda. 2023 yılında Herson'daki bir gözaltı merkezinin sorumluluğunu yürüten Naumenko, kurbanların ifadelerine göre esirlere taciz ve tecavüz edilmesi emrini bizzat verdi. 

Rosgvardia memurları Oleksandr Chilengirov ve Yehor Bondarenkov ise Herson'daki farklı bir gözaltı merkezinde en az 24 kurbanın cinsel organlarına elektrik vermekle suçlanıyor. FSB'ye bağlı Dmitri Laikov'un ise geçtiğimiz yıl barajın patlatıldığı Nova Kahovka kentinde bir karakolda Ukraynalıların cinsel organlarına elektrikli işkence verilmesi işlemini yönettiği belirtiliyor. 

İşgalden kurtarılan Herson'da bölge savcısı Oleksii Butenko, Rusların cinsel şiddet kullanarak Ukrayna halkına boyun eğdirme amacı taşıdığını belirtip şöyle diyor:

"Ukrayna ulusal kimliğini yok etmek istiyorlar. Sistematik bir yaklaşımdan söz edebiliriz. Tek bir işkence odasında 17 erkeğin cinsel istismara uğradığını belirledi. Sadece faillerin değil, yönetimin de sorumlu olduğunu söyleyebiliriz. Bu suçların işlenmesine izin verdiler veya bunu emrettiler."

Ukraynalı bir asker, Ukrayna'nın güneyindeki Snihurivka'nın işgali sırasında Rus kuvvetleri tarafından işkence alanı olarak kullanıldığı iddia edilen bir restoranın bodrum katında yürüyor.

F-16'ların korkulu rüyası! Dev teslimat tamamlandı: Artık hiç bir şansları kalmadı! F-16'ların korkulu rüyası! Dev teslimat tamamlandı: Artık hiç bir şansları... Haberi Görüntüle

HERKESİN ÖNÜNDE COP SOKTULAR 

Rusya'daki gözaltı tesislerinden birinde tutulan Herson sakini Andrii ise 1,5 yıl önceki kâbusu hâlâ unutamıyor. "Bir ofis binasının bodrumunda tutulduk. Hiçbir mobilyası olmayan küçük bir odaydı, karton üzerinde uyuyorduk, tuvalet için kova kullanıyorduk" diyen Andrii, şunları söylüyor:

"Sorguya alınan son kişi bendim. Bu yüzden yan odadaki işkenceleri duyabiliyordum. Konuşmaları duyamıyordum, sadece çığlıkları ve inlemeleri duyabiliyordum. Bu çığlıklar yüzünden uyumak imkansızdı. Mağdurlardan birinin kim olduğunu bilmiyorum ama koridora çıkarıldı ve orada herkesin gözü önünde copla tecavüze uğradı. Tecavüz ve cinsel organa elektrik vermek Rus kuvvetleri için normal bir prosedür. Bunu yaparken eğleniyorlardı."

Ukraynalı savcılar, Rusların cop, boru, şişe, kürek sapı, sopa ve kalem gibi nesneleri de kullanarak mağdurlara tecavüz ettiğini kaydediyor. 

İşkence mağduru bir başka Hersonlu Oleksii Sivak ise şunları anlattı:

"Kulaklarıma kablo bağladılar, şok uygularken bir yandan sopayla dövüyorlardı. Telleri daha sonra cinsel organıma bağladılar. 'Şimdi seni hadım edeceğiz' diyerek akımı artırıyorlardı. Beni aşağılamak istediler. Çok açık. Bir erkeğe en çok acıyı vermek için ne yaparsınız? Karısına ya da cinsel organına zarar verirsiniz..." 

Cephe hattında çeşitli bölgelerde teslim olan Ukrayna askerleri genellikle Ruslar tarafından bulundukları yerde öldürülüyor. Buna ilişkin bir görüntü dron kameraları tarafından kaydedilmişti.

Habere Tepki Ver

3

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading