banner2

Tayvan'dan 32 milyon, Manhattan'daki Diyarbakırlı pizzacıdan 22 bin dolar geliyor!

Depremin ardından dünyanın dört bir yanında yardımseverler Türkiye için seferber oldu. Uzakdoğu ülkesi Tayvan'da bağışlar 32 milyonu, New York'ta bir pizzacının yardım kutusunda topladığı para 20 bin doları aştı.

Dünya 22.02.2023, 14:19 22.02.2023, 14:42
Abone ol

6 Şubat felaketinden etkilenen depremzedelere dünyanın her yanından yardım yağmaya devam ediyor. Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye'ye uzman ekip gönderen Tayvan aynı zamanda depremzedelere yönelik bağışlar için bir kampanya başlattı.

Hazine Bakanlığı'nın Tayvan Bankası'nda açtığı hesaba şimdiye dek yapılan bağışlar 1 milyar Yeni Tayvan Doları'nı aştı. Bu miktar 32 milyon Amerikan Doları'na karşılık geliyor. 

Tayvan Sağlık Bakanlığı ardı ardına yaptığı çağrılarla halkı yardım kampanyasına katılmaya çağırırken, Tayvanlı yetkililer ise ülkenin her vatandaşın ATM, banka şubeleri ya da zincir marketlerden bile yardım hesabına para transferi yapabileceklerini belirtiyor. 

CHAMPION PIZZA'DA TÜRKİYE İÇİN BAĞIŞ KUTUSU 

Toplanan paranın önümüzdeki günlerde AFAD'a transfer edilmesi beklenirken ABD'nin ticari başkenti New York'ta bir pizzacının başlattığı kampanya ise herkesi duygulandırdı. 

Hakkı Akdeniz

Diyarbakır'dan ABD'ye göç ederek burada Champion Pizza adlı fast-food zinciri oluşturmayı başaran gurbetçi Hakkı Akdeniz, işletmesinin Manhattan şubesinde müşterilerden Türkiye için yardım topluyor. 

Amerikan haber portalı CBS'in Champion Pizza'nın Manhattan şubesinde konuştuğu Akdeniz, Türkiye'deki depremzedeler için bir şeyler yapmak istediğini, yardım kampanyası fikrinin böyle doğduğunu, restoranda şimdiye kadar 22 bin dolardan fazla para topladığını belirtti. 

Yakınlarının Hatay'da bulunduğunu, 6,4 büyüklüğündeki son depremde kardeşi ve yeğenlerinin kaldığı evin hasar gördüğünü anlatan Akdeniz, memleketine daha kapsamlı yardımlar için yakında Türkiye'ye geleceğini söyledi. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!