banner2

Tarihteki en önemli veri sızıntılarından biriydi! Twitter 5 milyonluk davayla karşı karşıya! 

Twitter, 200 milyondan fazla kullanıcının kişisel bilgilerini ifşasıyla sonuçlanan veri sızıntısı haberiyle çok konuşuldu. 

Dünya 16.01.2023, 21:04 16.01.2023, 21:11
Abone ol
Tarihteki en önemli veri sızıntılarından biriydi! Twitter 5 milyonluk davayla karşı karşıya! 

Bir Twitter kullanıcısı, Twitter'ın kişisel verilerinin sanal alem korsanları tarafından çalındığını ve sızdırıldığını iddia ederek 5 milyonluk dava açtı. 

5 MİLYONLUK DAVA 

Bir Twitter kullanıcısı Elon Musk'ın sahip olduğu sosyal medya şirketi Twitter'a, kendi ve diğer kullanıcıların kişisel verilerinin 2020-2021 yılları arasında sanal alem korsanları tarafından çalındığını ve sızdırıldığını 5 milyonluk dava açtı. 

Davacı, kullanıcıların e-posta adreslerini ve telefon numaralarını ele geçirmelerine Twitter uygulamasının programlama arayüzündeki (API) güvenlik açığının olanak tanıdığını iddia etti. İddiasını da şu şekilde dile getrdi; "Twitter, bu API istismarının boyutuyla ilgili olarak görünüşe göre başını kuma gömdü veya daha da kötüsü Twitter, bu API istismarının gerçek büyüklüğünü gizlemeye yönelik adımlar bile atmış olabilir".

İDDİA: KULLANICILARIN KİŞİSEL BİLGİLERİ SATILDI 

Twitter'ın veri sızıntısı tehlikesiyle ilgili kullanıcılarını bilgilendirmede yetersiz kaldığı, dolayısıyla olanların ciddiyetini kavrayamadığı ileri sürülen davada, kurbanların kişisel bilgilerinin artık 'dark webde' dağıtıldığını ve satıldığı iddialarıda yer aldı. 

HALKA AÇIK KORSAN FORUMDA YAYIMLANDI

Siber suç istihbarat şirketi Hudson Rock, sanal alem korsanlarının 200 milyondan fazla Twitter kullanıcısının bilgilerini çaldığını ve bunları halka açık bir çevrimiçi bir korsan forumunda yayınladığını iddia etti. 
Business Insider'a konuşan Hudson Rock'ın kurucusu Alon Gal, "Bu, tarihteki en önemli veri sızıntılarından biri ve ne yazık ki birçok hesabın saldırıya uğramasına, kimlik avıyla hedef alınmasına ve bilgi kirliliğine yol açacak" dedi.

"SIZINTI GÜVENLİK AÇIĞINDAN KAYNAKLANIYOR"

Davanın açılmasından iki gün önce, 11 Ocak'ta Twitter, konuyla ilgili internet sitesinde veri sızıntısının bir sistem hatasından kaynaklandığını reddeden bir duyuru yayımlamıştı.

Duyuruda, "Twitter kullanıcılarının verilerinin çevrimiçi olarak satıldığına dair basında çıkan son haberlere yanıt olarak, kapsamlı bir soruşturma yürüttük ve yakın zamanda satılan verilerin Twitter sistemlerinin bir güvenlik açığından yararlanılarak elde edildiğine dair hiçbir kanıt yok" denildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!