Yandex Metrica

Tanklar cepheye ulaştı: Savunma Bakanı 'sanat eseri' diyor! Leopard ve Challenger'la taarruz yaklaşıyor

Ukrayna ordusu Alman Leopard ve İngiliz Challenger tanklarını teslim almaya başladı. Savaşın seyrini değiştirmesi beklenen sevkiyatla birlikte gözler Rus ordusuna yönelik kapsamlı Ukrayna taarruzunun ne zaman başlayacağına çevrildi.

Dünya

23.01.2024, 20:38

Rus mevzilerine yönelik kapsamlı bir taarruza hazırlanan Ukrayna ordusu iki aydır beklediği Alman ve İngiliz tanklarına sonunda kavuştu. Almanya'nın yolladığı 18 adet Leopard-2 ile İngiltere'den gönderilen Challenger-2 tanklarına, Alman Marder uçaksavar araçlarıyla Amerikan Cougar ve Stryker zırhlıları eşlik ediyor. 

Ukrayna ordusu aslında Leopard tanklarının ilk grubunu savaşın başlangıç yıldönümü olan 24 Şubat'ta teslim almıştı. Polonya envanterinden Kiev güçlerine hibe edilen bu tankların ardından Ukraynalılar şimde Alman ve İngiliz tanklarına da aynı gün kavuştu. 

Rusya'ya karşı Batı ittifakı Almanya'nın Ramstein Üssü'nde ocak ayında yapılan zirvede Ukrayna'ya 300'ü aşkın tank göndermek için taahhütte bulunmuştu. İngiltere, Polonya, Almanya, Portekiz, Estonya, Norveç, Finlandiya, İsveç, Hollanda, Danimarka, Slovakya, Fransa ve ABD'nin taahhüt ettiği tank sayısı 321'i buluyor. 

Ukrayna askerleri aylardır ABD'de Abrams, Almanya'da Leopard ve İngiltere'de Challenger tankları konusunda eğitim görüyordu. İlk tank gruplarının Ukrayna'ya teslim edilmesiyle birlikte eğitimli personelin de ilgili ülkelerden gelmekte olduğu belirtiliyor. 

İngiliz kaynakları, Rus T-80 ve T-90 tipi tanklarla aynı segmentte yer alan 3. nesil Challenger tanklarının Rus rakiplerine rahatlıkla meydan okuyabileceğini kaydediliyor. Challenger zırhının Rus tanklarının zırhından çok daha güçlü olduğu, aynı zamanda İngiliz tanklarının reaktif zırhla da teçhiz edildiği dile getiriliyor. 

Trump suikastında FBI'ın hatası mı var? Görgü tanıklarından şaşırtan iddia! Trump suikastında FBI'ın hatası mı var? Görgü tanıklarından şaşırtan iddia! Haberi Görüntüle

UKRAYNA'DA SEVKİYAT HEYECANI  

Tıpkı Challenger gibi Leopard ve Abrams tankları da Ruslara karşı Ukrayna ordusuna büyük avantaj sağlayacak. Alman Savunma Bakanı Boris Pistorius, "Söz verdiğimiz gibi, tanklarımız Ukraynalı dostlarımızın eline zamanında ulaştı. Cephede fark yaratabileceklerinden eminim" dedi. 

Tankları teslim alan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov da durumdan gayet memnun. Gönderilen ilk 2 İngiliz tankını inceleyen Reznikov, "İngiliz Savunma Bakanlığına teşekkür ediyorum. Bu tanklar gerçekten sanat eseri" diyerek sosyal medya hesabından bir görüntü paylaştı. 

Türkiye ise Ukrayna güçlerini zırhlı personel taşıyıcı KİRPİ ve Bayraktar TB2 SİHA'larla takviye ediyor. Kiev'e yeni SİHA'ların ulaştığı yönünde bilgiler geçtiğimiz haftalarda Ukrayna Askerî İstihbarat Kurumu (GUR) tarafından ileri sürülmüştü. 

Ukrayna doğusundaki Bahmut ve çevresinde Rus ordusunun bomba taşıyan dronlarla imha edilme görüntüleri savaşın trajik yüzünü gözler önüne sermişti.

Rus ordusunun ölü ve yaralı 200 binden fazla personel kaybettiği savaş, önümüzdeki günlerde giderek artan bir şiddette devam edecek. Ukrayna doğusundaki Bahmut'ta adeta bataklığa saplanan Ruslar bu bölgeyi aylardır ele geçiremedi. Ukrayna geneline yönelik füzeli saldırı girişimleri ise Batılı ülkelerden gelen hava savunma sistemleri sayesinde geçtiğimiz yılki kadar etkili olamıyor. 

Gerek Rus seyir füzeleri gerekse de İran yapımı kamikaze dronlar hava savunma sistemlerince büyük oranda imha ediliyor. Ukrayna öncelikle işgal altındaki Kırım'ı kurtarmak istiyor. Kremlin'in sık sık '-nükleer silahla tehdit ederek 'kırmızı çizgi' uyarısı yaptığı Kırım, önümüzdeki sürecin kilit noktası konumunda. 


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading