banner2

Taliban sözünde durdu! Afganistan'da kadın gruplar gösteri yapabiliyor

Afganistan'ın başkenti Kabil'de, bir araya gelen bir grup kadın, ellerinde pankartlarla hakları için protesto yürüyüşü düzenledi.

Dünya 04.09.2021, 10:20
Abone ol
Taliban sözünde durdu! Afganistan'da kadın gruplar gösteri yapabiliyor

Taliban'ın kontrolüne geçince ABD ve diğer bazı Batı'lı güçlerin işgalinden kurtulan ve hayatın hızla normal ritmine döndüğü Afganistan'ın başkenti Kabil'de, bir araya gelen bir grup kadın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın karşısında toplanarak, ellerinde pankartlarla hakları için gösteri düzenledi.

Bir grup Afgan kadın Cuma günü Taliban'ın kontrolünde bulunan Kabil'de eşit haklar ve siyasi yaşama tam katılım çağrısında bulunan bir gösteri düzenledi. Kadınların rahat ve özgürce gösteriler yapması, ülkede birçok konunun düzene girmeye başladığına işaret ederken, Taliban'ın 'kadın hakları' konusundaki söylemlerini haklın çıkartır nitelikte.

PERŞEMBE GÜNÜ DE BİR GÖSTERİ GERÇEKLEŞTİ

Perşembe günü ise bir başka gösteri Afganistan'ın Herat kentinde gerçekleştirildi. Herat'ta toplanan bir grup kadın, ellerinde pankartlarla hakları için gösteri düzenledi. Taliban'ın ülkenin büyük bir kısmında kontrolü sağlamasının ardından kadın hakları konusunda endişe ve taleplerini duyurmak amacıyla bir araya gelen gösterici grup, sloganlar eşliğinde yürüdü. 

Göstericiler adına açıklamayı okuyan bir Afgan kadın, Taliban'a çağrıda bulunarak, kadına siyasal, toplumsal ve yönetim alanlarında yer verilmesini gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!