banner2

Taliban'dan 'kadınlarla nasıl konuşulur' eğitimi

15 ağustos günü ülke yönetimini ele geçiren Taliban, Afganistan'da çalışan kadınların geçici bir süre evden çıkmaması gerektiğini açıkladı.

Dünya 25.08.2021, 12:05 25.08.2021, 13:09
Abone ol
Taliban'dan 'kadınlarla nasıl konuşulur' eğitimi

Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinin ardından ülkede hakim olan kaos tüm dünyanın gündeminde. Kabil Havalimanı'ndan yaşanan izdihamın ardından birçok sivil vatandaş hayatını kaybetmişti. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, ülkedeki kadınların yaşantısından endişe etmemesi gerektiğini vurguladı. Başkent Kabil'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, "Güvenlik güçlerimiz kadınlarla muhatap olma konusunda eğitim almamıştı, bazıları kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için" dedi. Mücahit, geçici bir süreliğine evde tutulacak kadınların işlerinden çıkarılmayacağını ve maaşlarında kesinti yapılmayacağını öne sürdü.

BBC'ye konuşan kadınlar ise çalışma haklarının kalıcı olarak engellendiğinden endişeli. Bazı kadınlar işe gittiklerinde artık orada çalışmadıklarının kendilerine bildirildiğini aktarırken bazı kadınlar da "Erkek bir akrabanızı getirin, işinizi ona devredin" dendiğini söylüyor. Taliban, ülkedeki Afganların Kabil Havalimanı'na erişmesine artık izin vermeyeceklerini de açıkladı. Mücahit, bölgedeki kaos nedeniyle Afgan vatandaşlarının havalimanına gitmesine izin veremeyeceklerini belirtti.

GÜVEN GARANTİSİ

Havalimanı etrafında bekleyen kalabalıkların evine dönmesi gerektiğini söyleyen Mücahit, bu kişilerin güvende olacağını garanti ettiklerini duyurdu. ABD'nin insanları havalimanına davet etmeye devam ettiğini söyleyen Mücahit, "Amerikalılardan talebimiz, Afganları ülkeyi terk etmek için cesaretlendirmemeleri. Onların yeteneklerine ihtiyacımız var.'' dedi.

TARİH ESNETİLMEYECEK

Mücahit, ülkede medya, hastaneler, okullar, yerel yönetimler ve üniversitelerin tekrar işlemeye başladığını ifade etti. Basın toplantısında BBC'nin sorusuna yanıt veren Mücahit, ABD askerlerinin çekilmesi için belirlenen tarih olan 31 Ağustos'un esnetileceğini düşünmediğini de belirtti. Bu sürenin yabancı ülke vatandaşlarını tahliye etmek için yeterli olduğunu, Afganların tahliyesine ise karşı çıktıklarını ekledi.

KAPATMA ÇAĞRISI

Ülkedeki büyükelçiliklerin güvenliği konusunda da garanti verdiklerini söyleyen Mücahit, diğer ülkelere büyükelçiliklerini kapatmama çağrısı yaptı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!