banner2

Taliban'dan kaçak Cumhurbaşkanı Eşref Gani'ye zeytin dalı: Ülkeye dönebilir

Taliban yetkilisi Halil el-Rahman Hakkani, Pakistan Geo TV'ye verdiği demeçte, ülkeden kaçan eski Devlet Başkanı Eşref Gani ve Başkan Yardımcısı Amrullah Salih'e af teklif ederek, isterlerse ülkeye dönmelerine izin verileceklerini söyledi.

Dünya 23.08.2021, 13:25 23.08.2021, 14:24
Abone ol

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından yeni hükümet henüz kurulamamışken, ülkeyi terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ailesinin Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) olduğu ortaya çıktı.

''KAN DÖKÜLMESİN DİYE AYRILDIM''

Ailesiyle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) giden Eşref Gani, BAE'de olduğunu doğrulayarak, "Kan dökülmesini önlemek için ülkeden ayrılmak zorunda kaldım. Felaketin önlenmesi için BAE'deyim. Afganistan halkının gerçek İslami ve ulusal başarılarını elde etmek ve Afganların adaleti için çalışmalarıma geri dönebilmek için istişare halindeyim." ifadelerini kullanmıştı.

''İSTERLERSE ÜLKELERİNE DÖNEBİLİRLER''

Yaşanan bu gelişmelerinde ardından Taliban yetkilisi Halil el-Rahman Hakkani, Pakistan Geo TV'ye yaptığı açıklamada, ülkeden kaçan eski Devlet Başkanı Eşref Gani ve Başkan Yardımcısı Amrullah Salih'e af teklif ederek, isterlerse ülkeye dönmelerine izin verileceklerini söyledi.

KARDEŞİ TALİBAN'A KATILDI

Gani’nin kardeşi Hashmat Ghani Ahmadzai, Taliban lideri Halil-ur-Rahman ve din alimi Müftü Mahmood Zakir’i ile bir araya gelmişti. Ahmadzai, Taliban'a bağlılık yemini etmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!