banner2

Taliban'dan halka açık ilk idam: Yüzlerce kişi izledi

Taliban yeniden iktidara geldiği geçen yıldan bu yana ilk kez bir idam cezasını halka açık gerçekleştirdi. İnfazı stadyumda yüzlerce kişi izledi.

Dünya 07.12.2022, 16:45
Abone ol
Taliban'dan halka açık ilk idam: Yüzlerce kişi izledi

Taliban geçtiğimiz yıl Afganistan'da yeniden iktidara gelmesinden bu yana ilk kez bir idam cezasını halka açık gerçekleştirdi.

STADYUMDA YÜZLERCE KİŞİ İZLEDİ

BBC'nin aktardığına göre bir Taliban sözcüsü, Tajmir isimli bir adam, işlediği cinayeti itiraf ettikten sonra stadyumda, yüzlerce kişinin önünde idam edildi. 

İNFAZ TÖRENİNE BAKANLAR DA KATILDI

İdam törenine Taliban hükümetinden üst düzey bakanlar da dahil olmak üzere onlarca grup lideri katıldı. 

İDAM, UZUV KESME, TAŞLAMA...

Taliban'ın dini lideri Molla Hibetullah Akhundzade'nin geçen ay onayladığı yasa ile yargıçlara infaz, uzuv kesme ve taşlama da dahil olmak üzere halka açık cezalar verme yetkisi verildi. Suçlara karşılık gelen cezalar ise Taliban tarafından resmi olarak tanımlanmadı.

Taliban geçen ay da bir futbol stadyumunda yaklaşık on kişiye kamuoyu önünde kırbaçlanma cezası kesmişti. Fakat halka açık idam cezası ile Taliban kamuoyuna açık cezaları ilan etmiş oldu.

HALK İNFAZA DAVET EDİLDİ

Afganistan'ın Herat vilayetinde yaşayan Tajmir, beş yıl önce Mustafa aslı bir adamı bıçaklayarak öldürmüştü. Tajmir'in cezası Molla Akhundzade tarafından onaylandı ve infazdan önce tüm vatandaşlardan stadyumdaki infaza katılmaları istenen bir kamuoyu bildirisi yayımlandı. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!