banner2

Taliban'dan Almanya Başbakanı Merkel'e davet

Almanya ile aralarında güçlü diplomatik ilişkiler olmasını istediklerini söyleyen Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Başbakan Angela Merkel'i Afganistan'a davet ederek, gelmesi durumunda kendisini memnuniyetle karşılayacaklarını belirtti.

Dünya 06.09.2021, 14:23
Abone ol
Taliban'dan Almanya Başbakanı Merkel'e davet

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Almanya ile hem güçlü hem de resmi diplomatik ilişkiler istediklerini ifade ederek, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i Afganistan'a davet etti.

Alman Bild gazetesinin "Taliban sözcüsü, Başbakanı Kabil'e davet etti" başlıklı röportajının yer verildiği habere göre, röportajda Mücahid, "Almanya'nın Afganistan ile tarihi ve iyi ilişkileri var. Almanya ile güçlü ve resmi diplomatik ilişkiler istiyoruz." diyerek, Almanya'ya yeliş ışık yaktı.

"ALMAN HÜKÜMETİNİN BİZE YARDIM EDEBİLECEĞİNE İNANIYORUZ"

Zabihullah Mücahid, Alman hükümetinin, yeni hükümetle yani Taliban hükümetiyle olabilecek en iyi diplomatik ilişkiye sahip olmasını istediklerini belirtti. Mücahid, Almanya ile yalnızca iyi diplomatik ilişkiler değil, ayrıca Berlin'den sağlık, altyapı ve eğitim alanlarında mali destek, insani yardım ve iş birliği görmek istediklerine de dikkat çekerek, "Alman hükümetinin bize gerçekten yardım edebileceğine inanıyoruz." görüş bildirdi.

Bild muhabirinin, kendisine yönelttiği "Almanya Başbakanı Angela Merkel'i Afganistan'da sıcak karşılar mısınız?" sorusuna Mücahid, "Elbette. Afganistan'da tüm dünya ülkelerinin kabul edeceği ve dünya liderlerinin inanacağı güçlü ve tam güvenlikli bir ortamın olmasını istiyoruz. Gelip ülkemizi ziyaret etmeliler. Angela Merkel'in kesinlikle özel bir yeri olur. Onu ülkemizde gerçekten memnuniyetle karşılarız." ifadelerini kullanarak yanıt verdi.

Almanya, askeri tahliye operasyonunun sona ermesinin ardından Afganistan'da çalışan yerel personeli tahliye etmek için Taliban ile görüşmelere başlamış, ayrıca Alman hükümeti, olası yeni bir mülteci krizini önleyebilmek amacıyla Afganistan'a insani yardım sağlamaya istekli olduğunu açıklamıştı.

Alman hükümeti, Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesinden sonra buradaki büyükelçiliği kapattı. Hükümetin özel temsilcisi Büyükelçi Markus Potzel, Katar'ın Doha kentine geçerek, burada Taliban temsilcileri ile diplomatik temasını sürdürdü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!