banner2

Tahıl krizini çözen Cumhurbaşkanı Erdoğan dünya basınında: Rus U dönüşü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ikna eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl krizini çözerek dünyanın rahat bir nefes almasını sağladı. Dünya basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan övgüyle bahsederken İngiliz medya organı BBC, dünyaya rahat bir nefes aldıran bu gelişmeyi 'Rus U dönüşü' başlığı ile duyurdu.

Dünya 03.11.2022, 08:28 03.11.2022, 09:03
Abone ol

Rusya'nın tahıl anlaşmasını askıya almasıyla başlayan kriz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devreye girmesiyle birlikte çözüldü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ikna eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada müjdeli haberi duyurdu ve dünyanın rahat bir nefes almasını sağladı.

TAHIL SEVKİYATI DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Dün Putin ile görüştüm, bugün Zelenskiy ile de görüşeceğim. Rusya-Ukrayna krizinde ülkemizin yaptığı dengeli politikayı eleştirenler, şimdi ülkemizi örnek alıyor. Sayın Putin ile dün yaptığımız görüşme üzerine Rusya Savunma Bakanı, Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar'ı arayarak bugün saat 12.00’den itibaren tahıl sevkiyatının devam edeceğini belirtti.'' 

''ONU BANA BIRAKIN ÖNCE BIDEN'A SONRA SİZE ANLATACAĞIM''

Öte yandan gazetecilerin Rusya lideri Vladimir Putin'i nasıl ikna ettiğini sorması üzerine, Erdoğan, "Onu biraz bana bırakın, önce Biden'a sonra size anlatacağım" yanıtını verdi.

Tahıl krizini Türkiye çözdü... Dünya basınından Erdoğan vurgusu

''RUS U DÖNÜŞÜ''

Rusya'nın anlaşmaya geri dönmesi, dünya basınında geniş yankı uyandırdı. İngiliz medya organı BBC, dünyaya rahat bir nefes aldıran bu gelişmeyi 'Rus U dönüşü' başlığı ile duyurdu. Yapılan haberde ''Rusya, Karadeniz üzerinden tahıl ihracatına desteğini askıya almasından günler sonra, anlaşmaya katılımını yeniden başlatmak için Türkiye ile anlaştı'' ifadelerine yer verdi.

''ERDOĞAN'IN ROLÜ BÜYÜK''

Alman Focus dergisinin internet sitesinde ise ''Rusya yeniden tahıl anlaşmasına katılıyor. Görünen o ki, yine bir adamın arabuluculuk çabalarının rolü büyük: Recep Tayyip Erdoğan'' ifadelerine yer verdi

ERDOĞAN'IN ARABULUCULUĞU

France 24 bu gelişmeyi ''Rusya, Erdoğan'ın arabuluculuğunun ardından tahıl anlaşmasına yeniden katıldı'' başlığı ile okurlarına duyurdu.

Tahıl krizini Türkiye çözdü... Dünya basınından Erdoğan vurgusu

''RU LİDER GERİ ADIM ATTI TÜRKİYE ETKİSİNİ GÖSTERİYOR''

Alman DW, son dakika gelişmesini ''Rusya tahıl anlaşmasına geri döndü'' başlığı ile okurlarına duyurdu.

İngiliz Guardian gazetesi ise Rusya'nın geri adım attığına vurgu yaparken şu ifadeleri kullandı; '''Rus lider geri adım attı ve bu hareket aynı zamanda Türkiye'nin artan etkisini de gösteriyor''

ABD merkezli Bloomberg anlaşmanın ardından tahıl fiyatlarında düşüş yaşandığını yazdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!