banner2

Suudi ve BAE uzlaştı, OPEC Plus yarın toplanıyor

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında süren petrol üretimine ilişkin anlaşmazlıkta uzlaşı sağlandı. OPEC Plus yarın toplanıyor.

Dünya 17.07.2021, 20:26 17.07.2021, 20:36
Abone ol
Suudi ve BAE uzlaştı, OPEC Plus yarın toplanıyor

Dünyanın en büyük petrol üreticisi 23 ülkenin oluşturduğu OPEC Plus, yarın, petrol üretimi politikasını nihai karara bağlamak üzere toplanacak.

Reuters haber ajansının OPEC yetkililerine dayanarak verdiği bilgiye göre, Suudi Arabistan ve BAE arasında petrol üretiminin Nisan 2022'ye kadar günlük 3.1 milyon varile düşürülmesi konusunda yaşanılan anlaşmazlık, tarafların söz konusu tarihe kadar üretimi 3.65 milyon varile çıkarmayı kabul etmesi üzerine çözüldü.

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle düşen petrol pazarındaki talep, pandemi şartlarının tüm dünyada gevşetilmeye başlanmasıyla birlikte yeniden yükseldi.

OPEC Plus ülkeleri ise Rusya ve Suudi Arabistan'ın öncülük ettiği anlaşma kapsamında, Nisan 2022'ye kadar petrol üretimini günlük 2.1 milyon varile düşürmeyi hedefliyordu.

Pandemi şartlarıyla birlikte artan talep üzerine hedeflenen tarih 2022 sonuna çekilmişti. 

Buna karşılık BAE, petrol üretiminin 3.65 milyon varile çekilmesi konusunda ısrar ediyordu. 

BAE ve Suudi Arabistan arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle önceki hafta yapılması beklenen OPEC Plus toplantısı ertelenmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!