Yandex Metrica

Suudi Arabistan'da Aramco petrol tesislerine bir saldırı daha!

Suudi Arabistan'da Aramco petrol tesislerine bir saldırı daha!

Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapacak olan Suudi Arabistan'da petrol tesisine saldırı düzenlendi. Cidde kentindeki Aramco petrol tesislerine düzenlenen saldırıyı Husiler üstlendi. Formula 1 yetkilileri yarışların planlandığı şekilde yapılacağını duyurdu. Aramco geçtiğimiz hafta da vurulmuştu.

Dünya

28.04.2024, 13:49

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın Suudi Arabistan’ın ayağı 26-27 Mart’da düzenlenecek. Can kaybının yaşanmağı saldırıyı Yemen'de arap koalisyonuna karşı savaşan Husiler üstlendi.

Saldırının "Yemen'deki İran destekli terörist Husi milisleri" tarafından düzenlendiğini ifade eden Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Malik, tesislerdeki iki petrol deposunda yangın çıktığını aktardı.

Yangının kontrol altına alındığını, herhangi bir can kaybının yaşanmadığını kaydeden Maliki, saldırının "Enerji güvenliği üzerinden küresel ekonomiyi etkilemeyi hedeflediğini" savundu.

Acil kodla duyuruldu: 24 adet F-16 Karadeniz'e yola çıkacak! Acil kodla duyuruldu: 24 adet F-16 Karadeniz'e yola çıkacak! Haberi Görüntüle

SAUDİ ARAMCO GEÇEN HAFTA DA VURULDU

20 Mart'ta Suudi Arabistan'ın Cidde'de bulunan Saudi Aramco tesislerine füze saldırısı gerçekleştirilmişti. Bir gün içerisinde drone ve füze saldırısı yapılmıştı. Saldırılar Yemen'deki İran destekli isyancı Husiler tarafından gerçekleştirilmişti.

Gazze Kasabı müzakereleri sabote ediyor! Hamas ateşkes istiyor, Netanyahu daha çok soykırım Gazze Kasabı müzakereleri sabote ediyor! Hamas ateşkes istiyor, Netanyahu daha... Haberi Görüntüle

"YOKSA BENİM ARABAM MI"

Son dünya şampiyonu pilot Verstappen, ilk antrenman turunun sonlarında takım radyosuna yaptığı açıklamada, “Biraz yanık kokusu alıyorum. Benim arabam mı yoksa başka bir araba mı olduğundan emin değilim” ifadelerini kullandı.

Kayseri'de taciz iddiası ortalığı karıştırdı! Valilik açıklama yaptı Kayseri'de taciz iddiası ortalığı karıştırdı! Valilik açıklama yaptı Haberi Görüntüle

FORMULA 1 YARIŞLARI YAPILACAK MI?

Formula 1 sözcüsünden yapılan açıklamada, "Formula 1, bugün meydana gelen durumun ardından ilgili makamlarla yakın temas halinde. Yetkililer, etkinliğin planlandığı gibi devam edebileceğini onayladılar ve onlarla ve tüm ekiplerle yakın temas halinde olacağız ve durumu yakından izleyeceğiz." denildi.

Türkler doğalgaz zengini olacak! Yunan basını kıskançlıktan çatladı: Üretim iki katına çıkıyor Türkler doğalgaz zengini olacak! Yunan basını kıskançlıktan çatladı: Üretim iki... Haberi Görüntüle

HUSİLER:KANATLI FÜZE İLE VURDUK

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki önemli bazı yerler ile Cidde kentindeki Saudi Aramco tesislerini kanatlı füzelerle vurduklarını ileri sürdü.

Ülkenin güneyindeki Cazan ve Necran bölgelerinde yer alan Saudi Aramco tesislerini çok sayıda İHA ile hedef aldıklarını ifade eden Seri, doğudaki Ras et-Tennura ve batıdaki Rabiğ petrol rafinerilerini de İHA'larla hedef aldıklarını iddia etti.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

NATO ülkesi Putin'in fişini çekti: Rus ekonomisine acı darbe NATO ülkesi Putin'in fişini çekti: Rus ekonomisine acı darbe Haberi Görüntüle

ÇİN'E PETROLÜN, DOLAR YERİNE YUAN PARA BİRİMİNDEN SATILMASI GÜNDEMDEYDİ

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasındaki "soğukluk" devam ederken, Suudi Arabistan'ın Çin ile geç başlayan ilişkileri ise stratejik ortaklığa doğru gidiyor.

ABD Merkezli Wall Street Journal gazetesinin geçtiğimiz hafta yayınladığı haberine göre Riyad ve Pekin, Suudi Arabistan'ın Çin'e petrol ihracatını yerel para birimi yuan cinsinden fiyatlandırmak amacıyla görüşmeler gerçekleştiriyordu. 

Gazetenin haberinde bunun gerçekleşmesi halinde "küresel ekonomide devrim niteliğinde bir adım olacağına" mercek tutmuştu.

İki ülke arasında atılan bu adımın, petrol fiyatlandırmasında ana para birimi olan doların konumunu istikrarsızlaştıracağı vurgulanan haberde bu durumun, Washington'un konuya ilişkin itiraz sesini yükseltebileceği belirtildi.

Gazetenin ilgili haberinde, Suudi Arabistan yönetiminin ikili ilişkileri güçlendirmek için Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'i de ülkeye davet ettiği ve bunun gerçekleşmesinin Riyad ve Washington arasındaki ipleri daha da gereceğine işaret edildi.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler Suudi Arabistan'ın Tayvan'la yaklaşık 40 yıl süren ilişkilerini kesmesinden sonra ancak 1990'da başlayabildi.

Soykırımın ardındaki korkunç gerçek! 'Hannibal Protokolü' üç ayrı yerde uygulanmış Soykırımın ardındaki korkunç gerçek! 'Hannibal Protokolü' üç ayrı yerde uygulanmış Haberi Görüntüle

KOPUK İLİŞKİLER HIZLA ONARILDI

Çin şu anda Suudi Arabistan'ın en büyük ticari ortağı olarak kabul edilse de iki ülke arasındaki ilişkiler uzun zaman boyunca kopuktu.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 1949'da kurulmasından sonra Suudi Arabistan, Tayvan merkezli Ulusal Çin yönetimini destekleyen ABD'nin yanında yer alarak 1975 yılına kadar Uzak Doğu'nun bu güçlü devletini resmi olarak tanımadı.

Riyad yönetimi, Tayvan'ı tanımaya devam ettiği için de Çin'i resmen tanıdıktan 15 yıl sonra karşılıklı büyükelçi atamaları yapıldı. Bu süreçte iki ülke arasındaki ilişkiler 1980 yılına kadar pek iç açıcı değildi.

Diğer yandan ise ABD'nin F-15 Eagles savaş uçakları için yakıt tanklarını Suudi Arabistan'a satmayı reddetmesi nedeniyle Riyad ve Washington arasında diplomatik kriz yaşanması üzerine yakıt tankı satın almak için farklı alternatifler arayan Suudi Krallığı için Çin, seçenekler arasında en önemli adaylardan biri oldu. 

İki ülkenin Riyad'a nükleer savaş başlığı taşıyabilen 50 ila 60 adet Çin yapımı orta menzilli "Dongfeng 3" füzesi tedarik anlaşmasını imzalamasından 3 yıl sonra Kasım 1985'te Umman'da ilk Çin-Suudi resmi toplantısı gerçekleştirildi.

ABD'nin 1988'de Suudi Arabistan'da Çin yapımı bir füze üssünü keşfetmesi ise Washington ile Riyad arasındaki ilişkilerde yeniden bir krize yol açtı ancak Suudi Arabistan Pekin ile ilişkilerini sürdürmeye devam etti.

Suudi Arabistan ve Çin arasındaki diplomatik ilişkiler Suudi Arabistan'ın Tayvan'la yaklaşık 40 yıl süren ilişkilerini kesmesinden sonra 1990'da başlayabildi.

Çin Devlet Başkanı Cinping'in 2016'da Riyad'a gelmesinin ardından Suudi Kralı Selman bin Abdulaziz'in de 2017'de Çin'e gerçekleştirdiği resmi ziyaretle ilişkilerin seyri ivme kazandı.

Bozkurttan sonra şimdi de ters kırmızı üçgen: Berlin'deki mandacılar bunu da yaptı Bozkurttan sonra şimdi de ters kırmızı üçgen: Berlin'deki mandacılar bunu... Haberi Görüntüle

ÇİN ABD'YE ALTENARTİF OLDU

Washington Post gazetesine göre, Kral Selman'ın ziyareti sırasında iki ülke 65 milyar dolar değerinde anlaşmalara imza attı.

ABD Riyad'a insansız hava aracı (İHA) teknolojisini vermeyi reddettiği için anlaşma maddelerinde Çin'in Suudi Arabistan'da İHA fabrikası kurması da yer aldı.

Aynı yıl dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın başka bir ülkeye başvurmaması için barışçıl nükleer programını inşa etmesine yardım etmeyi kabul etti.

Ancak Suudi Arabistan'ın "kendisini uranyum zenginleştirmesinden mahrum bırakacak herhangi bir anlaşmaya taraf olmayı reddetmesi" sebebiyle müzakerelerde başarı sağlanmadı.

Wall Street Journal'ın haberine göre, Çin'in yardımıyla 2020'de barışçıl bir nükleer tesis inşa etmeye başlayan Suudi Arabistan için Çin, Amerikan uzlaşmazlığıyla başa çıkmak için hazır bir alternatif durumunda.

Amerikan CNN kanalının Eylül 2021 tarihli haberinde, uydu görüntüleri ve ABD istihbarat servislerinin değerlendirmeleriyle Suudi Arabistan'ın Çin yardımıyla balistik füze üretim tesisleri inşa ettiğinin ortaya çıktığı aktarıldı.

Haberde, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien'in "Çin ve Suudi Arabistan'ın kapsamlı stratejik ortaklar olduğunu ve askeri ticaret dahil olmak üzere tüm alanlarda dostça iş birliğini sürdürdüğünü" söylediği aktarıldı.

ABD'nin hamlesi Almanya'yı savaşa sokabilir: Füze planına askeri müdahale tehdidi ABD'nin hamlesi Almanya'yı savaşa sokabilir: Füze planına askeri müdahale tehdidi Haberi Görüntüle

20 YILDA İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 22 KAT ARTTI

Suudi Arabistan ve Çin arasındaki ticaret hacmi 2000 yılında 3 milyar dolar iken 2020'de 67 milyar dolara sıçradı, böylece iki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi 20 yılda 22 kat arttı.

Çin, Suudi Arabistan'ın en büyük ticaret ortağı konumundayken onu ABD izliyor. Suudi Arabistan ise Çin'in Batı Asya ve Kuzey Afrika'daki en büyük ticari ortağı.

Suudi Arabistan son yıllarda, Çin'in komşusu ve müttefiki Rusya'yı geride bırakarak Uzak Doğu ülkesine en çok petrol ihraç eden ülke konumuna yükseldi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading