banner2

Suudi Arabistan mali krizdeki Pakistan'ı kendisine bağımlı hale getirmek istiyor! Şartlarını sıralayıp 'Yapmazsanız para vermeyiz' dediler

Mali kriz yaşayan Pakistan'a kurtarma paketi sağlamak için şartlarını sıralayan Suudi Arabistan, mali ve parasal reformlar yapılmaması halinde kurtarma paketi sağlamayacağını açıkladı.

Dünya 19.03.2023, 11:13
Abone ol
Suudi Arabistan mali krizdeki Pakistan'ı kendisine bağımlı hale getirmek istiyor! Şartlarını sıralayıp 'Yapmazsanız para vermeyiz' dediler

Suudi Arabistan'ın Pakistan'a daha fazla maddi yardım kurtarma paketi sağlamama veya faizsiz kredi vermeme yönündeki kararı, İslamabad yönetimi yetkililerini hayal kırıklığına uğrattı.

DOST ÜLKELER BİLE PAKİSTAN'I KURTARMAYA YELTENMİYOR 

Riyad yönetiminin bu kararının ardından Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, dost ülkelerin bile Pakistan'ı ekonomik krizden kurtarmaya istekli olmadıklarından şikayet etti.

Bölge uzmanlarının Middle East Eye'a yaptıkları açıklamaya göre, Suudi Arabistan, yeni faizli krediler ve yatırımlar için Pakistan'a sıkı parasal ve mali reformlar yapmasının yanı sıra cari açığını büyük ölçüde kapatmasını şart koştu.

KÖRFEZ ÜLKELERİ PAKİSTAN'A ZORLUK ÇIKARTIYOR 

Araştırmacı Ömer Kerim, "daha önce Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin Pakistan'a bir telefon aramasıyla bile ekonomik yardım sağladıklarını, ancak şu an ise İslamabad yönetimine büyük zorluklar çıkardıklarını" belirtti.

Pakistan ordusunun başındaki Asım Munir'in bile Suudi Arabistan ziyaretinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı acil fon sağlaması konusunda ikna edemediği kaydediliyor.

PAKİSTAN'IN YARDIMLARI İSRAF ETMESİ SUUDLARIN CANINI SIKTI 

Kerim'e göre; Pakistan ordusunun başındaki isimler daha önce dost ülkeler için bir güvence kaynağıydı, ancak Pakistan yönetimi yetkililerin mali yardımları israf etmesi Suudilerin canını çoktan sıktı.

Yaklaşık olarak 80 milyar dolarlık uluslararası borcu 3,5 yıl içinde geri ödememesi halinde temerrüde düşme tehlikesi bulunan Pakistan, acil olarak milyarlarca dolara ihtiyaç duyuyor.

3 MİLYAR DOLARLIK REZERVLERİ KALDI 

Pakistan'ın şu anda 3 milyar dolarlık döviz rezervine sahip olduğu ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!