Yandex Metrica

'Sus payı' davasında suçlu bulunan Donald Trump'tan sert tepki: 'Faşist bir devlette yaşıyoruz'

'Sus payı' davasında suçlu bulunan Donald Trump'tan sert tepki: 'Faşist bir devlette yaşıyoruz'

Eski ABD Başkanı ve 2024 başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçi adayı Donald Trump, "sus payı" davasından aleyhine karar çıkmasının ardından mahkeme jürisini ve ABD devletini hedef aldı. Trump aleyhine hüküm veren mahkemeyi "siyasi tarafgirlikle", devleti ise "faşistlikle" suçladı.

Dünya

01.06.2024, 10:05

ABD Devlet Başkanlığı seçimleri için mevcut başkan Joe Biden ile yarışan eski başkan Donald Trump, kendisi aleyhine karar alan mahkemeyi "siyasi tarafgirlikle", devleti ise "faşistlikle" suçladı. Trump, jürinin, kendisini suçlu bulan kararından sonra Manhattan'daki Trump Tower’da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kendisi aleyhine alınan kararı eleştiren Trump, "Bunu bana yapabiliyorlarsa herkese yapabilirler." ifadelerini kullandı. Trump, "Bunlar kötü insanlar. Çoğu durumda bunların hasta insanlar olduğuna inanıyorum." dedi. Hakkındaki kararın siyasi tarafgirlikle alındığını iddia eden Trump, "Onlar Beyaz Saray ve Adalet Bakanlığı ile tam bir işbirliği içindeler. Bunların hepsi (Joe) Biden ve belki de onun adamları tarafından yapılıyor." diye konuştu. Trump, "Ben başkanlık için önde gelen kişiyim ve iki cümleyi bir araya getiremeyen bir adam tarafından, bir mahkeme tarafından verilen konuşma yasağı emri altındayım." ifadelerini kullandı.

Giza Piramitleri'nin içinde keşfedildi! Firavun'un mezarında bulunan 3 gizemli nesnenin sırrı çözülemedi! Giza Piramitleri'nin içinde keşfedildi! Firavun'un mezarında bulunan 3 gizemli nesnenin... Haberi Görüntüle

"FAŞİST BİR DEVLETTE YAŞIYORUZ"

ABD tarihinde kendisi dışında hiçbir ABD başkanına böyle bir muamelenin (konuşma yasağı) yapılmadığını anımsatan Donald Trump, ABD devletini faşistlikle suçladı. Trump, "Faşist bir devlette yaşıyoruz." ifadesini kullandı. Mahkeme yargıcı Juan Merchan'ı da hedef alan Trump, "Hiç bu kadar çelişkili bir yargıç olmamıştı. Artık kimsenin almadığı bir konuşma yasağı altındayım." dedi.

Trump, başkan adaylarından biri olduğunu hatırlatan ve davadan aleyhine çıkan kararın etkileriyle ilgili yorum yaptı. Binlerce dolar para cezası ödemek zorunda kaldığını ve hapisle tehdit edildiğini belirten Trump, kendisinin Cumhuriyetçi Parti'nin başkanlık seçimleri için önde gelen adayı olduğunu anımsattı. Trump, jüri kararının açıklanmasını takip eden 10 saatte yaklaşık 39 milyon dolar bağış topladığını söyleyerek, dava sonucunun seçmeni olumsuz yönde etkilemeyeceği mesajını verdi. Trump, ABD başkanlık seçimlerinin yapılacağı 5 Kasım'ın "ülke tarihinin en önemli günü" olacağını kaydetti.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading