banner2

Suriye iç savaşı 11. yılında! 'Türkiye 3,7 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor'

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Suriye'de iç savaşın 11. yıl dönümünde yaptığı açıklamada, en büyük yerinden edilme krizinin hala Suriye'de yaşandığını belirtti.

Dünya 15.03.2022, 15:57 15.03.2022, 16:14
Abone ol
Suriye iç savaşı 11. yılında! 'Türkiye 3,7 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor'

Suriye'de iç savaşın 11. yıl dönümünde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) dünyadaki en büyük yerinden edilme krizinin hala Suriye'de yaşandığını bildirdi. 

13 MİLYONDAN FAZLA İNSAN EVİNDEN OLDU

BMMYK Sözcüsü Boris Cheshirkov, Suriye'de 13 milyondan fazla insanın evinden edildiğini açıkladı. 

BM'nin Cenevre ofisinde düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Cheshirkov, ülke içinde ve dışında evlerinden olan Suriyelilerin ihtiyaçlarının arttığını ifade ederek, uluslararası topluma Suriyeli mültecileri 'ihmal etmeme' çağrısında bulundu. 

TÜRKİYE 3,7 MİLYON MÜLTECİYİ BARINDIRIYOR

Cheshikov açıklamasında, "Türkiye, 3,7 milyondan fazla Suriyeli de dahil olmak üzere dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmaya devam ediyor." ifadesini kullandı. 

Komşu ülkelerin 5,6 milyondan fazla Suriyeliyi kabul ettiğine dikkat çeken BM Sözcüsü, uluslararası desteğe ihtiyaç olduğunu belirtti. 

İNSANİ İHTİYAÇLAR GİDEREK ARTIYOR 

Ayrıca Lübnan'da bulunan Suriyeli mültecilerin durumunun çok kötü olduğunu belirten Cheshirkov, Suriye'de de insani ihtiyaçların giderek arttığını ifade etti. 

Cheshirkov, Suriye'de 6,9 milyon insanın hala evinden olduğunu belirterek 14,6 milyon kişinin de desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!