Yandex Metrica

Sudan'da Wagner iddiası: Afrika Batı-Rusya savaşında cephe mi olacak

Sudan'da Wagner iddiası: Afrika Batı-Rusya savaşında cephe mi olacak

Sudan'dan ateşkesin bozulduğuna dair haberler gelirken Afrika'da 9 ülkede etkili olduğu iddia edilen ve Ukrayna Savaşı'nda adı çok fazla duyulan Rus paralı asker grubu Wagner'in Sudan'daki çatışmalardaki etkisi konuşulmaya başlandı.

Dünya

23.01.2024, 20:45

Sudan'da darbe ile yönetimi ele geçiren General Abdulfettah el-Burhan ile eski yardımcısı ve Hızlı Destek güçleri'nin (RSF) lideri General Muhammed hemdan Dagalo arasındaki çatışmalar devam ediyor. Ateşkesin ihlal edildiği bildirilirken Rus paralı asker grubu Wagner'İn Sudan'daki olaylarda rolü tartışılmaya başlandı.

30.000 feette yumruk yumruğa kavga: Kaos iki saat sürdü: Yolcu koltuğu kavgası karakolda bitti 30.000 feette yumruk yumruğa kavga: Kaos iki saat sürdü: Yolcu... Haberi Görüntüle

WAGNER SUDAN'A NASIL GİRDİ?

El Ceziye'ye göre Wagner, Sudan'a 2019'da geniş çaplı protestolar döneminde, daha sonra koltuğundan indirilen eski devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in sayesinde adım atmıştı. Wagner'in Afrika'da 9 ülkede etkili olduğu biliniyor.

Hindistan'da ölüm ayini! Dini törende izdiham çıkınca onlarca kişi hayatını kaybetti! Hindistan'da ölüm ayini! Dini törende izdiham çıkınca onlarca kişi hayatını... Haberi Görüntüle

MOSKOVA'NIN AFRİKA'YA AÇILAN KAPISI

2017’de Rusya’ya giderek Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşen el-Beşir, Rusya’dan destek isterken, karşılığında Moskova’nın “Afrika’ya açılan kapısı” olmayı teklif etmişti

Kısa süre sonra Rus şirketi “M Invest”, kendi girişimi olan Meroe Gold aracılığıyla Afrika’nın üçüncü büyük altın rezervlerine sahip Sudan’a uzmanlar göndermeye başladı. 2020’da Amerikan Hazine Bakanlığı, M Invest’in Wagner’in paravan şirketi olduğunu açıkladı. Wagner, bu ülkede, başta altın olmak üzere madenleri koruyor, aynı zamanda da el-Beşir’e koruma kalkanı oluşturduğunu savunuyordu.

Bir değil iki değil tam üç denize birden hükmetmek istiyor! Savaş gemileri denize indi: Plan işlerse 3. dünya savaşı çıkacak Bir değil iki değil tam üç denize birden hükmetmek istiyor!... Haberi Görüntüle

'UKRAYNA OPERASYONU'NU FİNANSE ETTİ

Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, el-Beşir koltuğundan indirilince bu kez Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el-Burhan’la yakınlaşmanın yollarını aradı. Ancak bu ilişki, 2019’da Hartum’daki protestolar sırasında güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 40’a yakın kişinin ölmesiyle sekteye uğradı ve Wagner Grubu, protestoları bastırma görevinden alınıp, madenlerin korunmasına gönderildi. Ancak Wagner’in burada da rahat durmayıp, Suriye’deki Rus üslerine altın kaçırdığı öne sürüldü.

Wagner, son olarak bu kez de altın madenlerinden sorumlu olan RSF’nin komutanı Dagalo’ya yanaştı. Uzmanlara göre Wagner, yine altın kaçırmaya devam etti. Bu kez rotası Dubai üzerinden Rusya’ydı ve bu altınlarla Ukrayna operasyonu finanse edildi.

Ukrayna’nın işgali sonrası Rusya’ya giden Dagalo, Wagner ile ilişkisini güçlendirdi. Wagner’in son çatışmalara doğrudan katıldığına dair net bilgi bulunmamasına karşın, ülkedeki varlığını korumak adına dahil olmuş olabileceği belirtiliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading