banner2

Stoltenberg: Rusya-Çin işbirliği ciddi bir meydan okuma

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Belarus üzerindeki etkisi ve Çin ile olan işbirliğine dair endişe duyduklarını belirten açıklamalarda bulundu.

Dünya 06.06.2021, 17:54 06.06.2021, 18:06
Abone ol
Stoltenberg: Rusya-Çin işbirliği ciddi bir meydan okuma

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 14 Haziran'da düzenlenecek NATO Zirvesi'ne günler kala, Alman Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte "Gerekirse müttefiklerimizi Minsk ve Moskova'dan gelebilecek tehdide karşı savunmaya hazırız.” dedi.

Jens Stoltenberg, NATO üyelerinin Rusya ile Belarus arasındaki iş birliğinden ciddi anlamda endişe duyduklarını belirtti. "Belarus giderek daha fazla Rusya’ya bağımlı hale geliyor" diyen Stoltenberg'e göre, ittifak yeni tehditlerle karşı karşıya.

CİDDİ BİR MEYDAN OKUMA

Stoltenberg, Rusya ile Çin arasındaki iş birliğine de dikkat çekerek, NATO’nun bunu ''ciddi bir meydan okuma'' olarak gördüğünü ifade etti. NATO'nun Rusya'ya "caydırıcılık ve diyalog” temelinde yaklaştığını belirten Stoltenberg şöyle dedi:

"Zor zamanlarda komşumuz Rusya ile silah kontrolü ve diğer askeri ve siyasi zorluklar hakkında konuşmaya devam etmeliyiz. Birbirimizle konuşmazsak, ne anlaşmazlıklarımızı çözebiliriz ne de karşılıklı anlayışı geliştirebiliriz."

ZİRVE'NİN GÜNDEMİNDE ÖNEMLİ KONULAR VAR

NATO Liderler Zirvesi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenecek. NATO’nun 2030 programı ve raporu gündemin önemli başlıklarından biri . Liderler, zirvede NATO'nun stratejik ve kurumsal olarak çağın gereklerine göre yenilenmesini değerlendirecek. Terörizm, hibrit ve siber tehditler gibi konular da ele alınacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!