banner2

SSCB ne zaman dağıldı? SSCB'yi kim yıktı? SSCB dağılınca hangi ülkeler bağımsız oldu?

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) dağıldıktan sonra büyük küçük birçok ülke kurulmuştu. Rusya Ukrayna savaşı sonrasında SSCB araştırılmaya başlandı. Peki SSCB ne zaman dağıldı? SSCB'yi kim yıktı? SSCB dağılınca hangi ülkeler bağımsız oldu?

Dünya 25.02.2022, 13:05 02.03.2022, 13:06
Abone ol
SSCB ne zaman dağıldı? SSCB'yi kim yıktı? SSCB dağılınca hangi ülkeler bağımsız oldu?

SSCB'nin dağılmasından sonra birçok ülke kurulmuştu. Rusya Ukrayna savaşı sonrasında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) araştırılmaya başlandı. Peki SSCB ne zaman dağıldı? SSCB'yi kim yıktı? SSCB dağılınca hangi ülkeler bağımsız oldu?

SSCB NE ZAMAN DAĞILDI?

Rusya Ukrayna arasında çıkan savaş sonrasında SSCB'nin ne zaman dağıldığı merak edilmeye başlandı. SSCB, yakın tarihte yer alan ve 1.Dünya Savaşı sıralarında Vladimir Lenin önderliğinde gelişen 1917 Ekim Devrimi ile dağıldı. Daha sonrasında ise 1922 senesinde kurulan ve 1992 senesine kadar varlığını koruyabilen bir devletler birliği oldu. SSCB, 69. senesinde resmen dağıldı.

SSCB BÜYÜKLÜĞÜ NE KADARDI?

Yüzölçümü 22.403.000 km2 olarak 2.Dünya Savaşı sonrasında en büyük ülke olmuştur. Nüfus olarak 293.047.571 kişiyle üçüncü sırada listede bulunuyordu. Fakat bu unvanlar fazla uzun sürmemiş ve 69. senesinde gelişen reformlar neticesinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) resmen dağılmıştır. Dağıldıktan sonra bağımsızlığını ilan eden 15 devletten 12'si tekrar bir araya gelerek Bağımsız Devletler Topluluğunu oluşturmuştur. SSCB başkenti Moskova ve para birimi Sovyet rublesi olmuştur.


SOVYETLER BİRLİĞİ ÜLKELERİ HANGİLERİDİR?

AVRASYA: Rusya
BALTIK: Estonya, Letonya, Litvanya
DOĞU ORTA AVRUPA: Belarus, Moldova, Ukrayna
GÜNEY KAFKASYA: Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan
ORTA ASYA: Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!