Yandex Metrica

Soykırımcı İsrail'den skandal BM kararı: UNRWA'nın dokunulmazlığı iptal edildi

Soykırımcı İsrail'den skandal BM kararı: UNRWA'nın dokunulmazlığı iptal edildi

Bazı Avrupa ülkelerinin Filistin Devleti'ni tanıması ve BM'nin İsrail aleyhinde aldığı kararları hazmedemeyen İsrail skandal bir karara imza attı. İsrail Meclisi, BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) dokunulmazlığını ve ayrıcalıklarının iptal edilmesini öngören yasa tasarısını onayladı.  

Dünya

29.05.2024, 20:23

Gazze Şeridi'nde soykırıma devam eden soykırımcı Netanyahu'nun imdadına İsrail Meclisi yetişti. İsrail Meclisi, Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) dokunulmazlığını ve ayrıcalıklarının iptal edilmesini öngören yasa tasarısını yapılan ön oylamada onayladı.

AB'den 4 ülke için yaptırım kararı! Aralarında Rusya ve Kuzey Kore de var AB'den 4 ülke için yaptırım kararı! Aralarında Rusya ve Kuzey... Haberi Görüntüle

BM ÇALIŞANLARININ DOKUNULMAZLIKLARI İPTAL EDİLDİ

BM'nin İsrail aleyhine verdiği kararlar ve bazı ülkelerin Filistin devletini tanıdığını açıklamasını hazmedemeyen İsrail skandal bir karara daha imza attı. Meclisten yapılan yazılı açıklamada, "Knesset (İsrail Meclisi) Genel Kurulu, yapılan ilk oylamada, BM Dokunulmazlık ve Ayrıcalıklar Kararnamesini (UNRWA’nın dokunulmazlık ve ayrıcalıklarının Kaldırılması) 2024 yılı için değiştirme önerisini onayladı." ifadeleri kullanıldı.

Hedef Berlin! Alman generalden Rusya uyarısı: Her yıl 1.000'den fazla tank üretiyorlar Hedef Berlin! Alman generalden Rusya uyarısı: Her yıl 1.000'den fazla... Haberi Görüntüle

KARAR TASARISI MECLİSTE ONAYLANDI

Diğer adı Knesset olan İsrail Meclisi'nde alınan skandal karara milletvekillerinin çoğunluğunun onay oyu verdiği görüldü. 120 milletvekilinden 58'inin yasa tasarısı için lehte, 6'sının ise aleyhte oy kullandığı kaydedilen açıklamada, "Yasa tasarısı, 1947 tarihli BM Dokunulmazlık ve Ayrıcalıklar Kararnamesi'nin düzenlemelerinin UNRWA veya UNRWA çalışanları ya da UNRWA için çalışan herhangi bir kişi için geçerli olmayacağını öngörüyor." ifadelerine yer verildi.

Daha önce UNRWA'nın Hamas ile işbirliği yaptığı iddiaları ile Filistin'e yapılan yardımların kesilmesine yol açan İsrail'den yapılan açıklamada, söz konusu yasa tasarısının Dışişleri Bakanı'nın bu dokunulmazlığı sağlayan yasal düzeni iptal etmesini öngördüğü de vurgulandı. Filistin, BM ve uluslararası kuruluşların "İsrail'in UNRWA'yı dağıtma ve mülteci sorununu tasfiye etme hedefi" olarak nitelendirdiği söz konusu yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için Mecliste 3 farklı oturumda daha onaylanması gerekiyor.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading