banner2

Sosyal medya terörüne AB engeli! Örgüt propagandasının yapıldığı içerikler 1 saat içerisinde silinecek

Avrupa Birliği, sosyal medyada paylaşılan terör içeriklerine ilişkin yeni bir uygulama başlattı. Söz konusu uygulamaya göre, bu tip paylaşımlar 1 saat içerisinde silinecek veya erişim engeli uygulanacak.

Dünya 08.06.2022, 11:43 08.06.2022, 12:28
Abone ol
Sosyal medya terörüne AB engeli! Örgüt propagandasının yapıldığı içerikler 1 saat içerisinde silinecek

Avrupa Birliği, küresel bir sorun haline gelen sosyal medyada terör içerikli paylaşımlara ilişkin yeni bir yasal düzenleme başlattı. 

Geçen yıl kabul edilen bu düzenlemede, sosyal medyadaki bir paylaşımın, herhangi bir AB ülkesinin ilgili makamı tarafından, "terör suçlarını işleme veya bunlara katkıda bulunma, bir terör grubunun faaliyetlerine katılma, terör faaliyetlerini yüceltme, terör suçlarını savunma veya kışkırtma" olarak tanımlanmasıyla birlikte ilgili içerik 1 saat içerisinde ya silinecek ya da erişim engeli getirilecek.

PAYLAŞIM SİLİNMEZSE CEZAİ YAPTIRIM UYGULANACAK

Eğer sosyal medya platformları, belirtilen süre içerisinde ilgili paylaşıma yönelik bir aksiyon almazsa platformun mali yapısına göre cirosunun yüzde 4'üne kadar para cezası kesilecek.

DÜZENLEME NEYİ AMAÇLIYOR?

Yasal düzenleme, terör içeriğinin kaldırılmasının yanı sıra terör örgütlerinin propagandasının yayılmasını, terör faaliyetlerinin yönlendirilmesini, radikalleşmeyi ve örgütlerin eleman devşirmesini engellemeyi amaçlıyor.

PLATFORMLARA 1 YIL SÜRE VERİLMİŞTİ

AB Komisyonu, yasal düzenlemeyi bazı AB ülkelerinde son yıllarda düzenlenen terör saldırılarının ardından hazırlamaya başlamıştı. AB içinde internet üzerinden hizmet sunan platformlar ve üye ülkelerin yasal sürece uyumlu hale gelmeleri için bir yıl süreleri bulunuyor. Terör suçlarının veya suça sebep olabilecek faaliyetlerin internette yapılan canlı yayınları da bu tür içerik arasında sayılabilecek.

İÇERİK KALDIRMA TALEPLERİNDE GEREKÇE DE AÇIKLANACAK

AB ülkelerinin "yetkili makamları" tarafından içerik kaldırma taleplerinde gerekçenin açıkça belirtilmesi ve kaldırılması istenen paylaşımın neden terör içeriği olarak değerlendirildiğinin detaylı şekilde açıklanması gerekecek.

İnternetteki platformların terör içeriği paylaşımı yapılması halinde çok hızlı tedbir alması talep edilecek. Bu tedbirlerin temel hakları, özellikle de ifade özgürlüğünü koruması istenecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!