banner2

Son damla bardağa damladı! İsveç yangın yerine döndü: Kur'an-ı Kerim'e saldırı cezasız kalmadı

Aylardır düzenli olarak Salwan Momika'nın Kur'an-ı Kerim yakmasına sessiz kalan İsveç yangın yerine döndü. "Artık yeter, kutsalımıza saldırmayın" sloganları eşliğinde gösteriler düzenlendi.

Dünya 05.09.2023, 11:15 05.09.2023, 11:45
Abone ol
Son damla bardağa damladı! İsveç yangın yerine döndü: Kur'an-ı Kerim'e saldırı cezasız kalmadı

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası NATO'ya girmek için Türkiye'nin onayını bekleyen İsveç aylardır düzenli olarak Salwan Momika'nın Kur'an-ı Kerim yakmasına göz yumuyor. Polis koruması altında İslam ve Müslümanlığa hakaretler savuran Salwan Momika'nın son eylemi bardağı taşıran son damla oldu.

SON DAMLA OLDU

İsveç'in Malmö şehrinde polis koruması eşliğinde Kur'an-ı Kerim yakan Salwan Momika gerilimi tırmandırdı. Momika, göstericilerin tepkisi nedeniyle olay yerinden zırhlı araçla kaçırıldı. Momika'yı engellemeye çalışan 15 kişinin gözaltına alınması nedeniyle başlayan protestolar gece saatlerinde devam etti.

20 ARAÇ ATEŞE VERİLDİ

Rosengard bölgesinde 100 kişilik grup bölgede bulunan çöp evini ve 20 aracı ateşe verdi. Grup, "Kur'an-ı Kerim'e saldırmak ifade özgürlüğü değil", "Artık yeter, kutsalımıza saldırmayın" yazılı pankartlar taşıdı. İsveç polisi, İslam düşmanı eylemleri engellemek yerine, karşı çıkanlara müdahale etmeye çalıştı. Grup, polisin müdahalelerine taş atarak karşılık verdi.

İSVEÇ POLİSİNDEN SKANDAL SAVUNMA

Malmö polisinden yapılan açıklamada, olaylarla ilgili "şimdilik" kimsenin gözaltına alınmadığı belirtildi. Emniyet Müdürü Petra Stenkula, Rosengard bölgesinde bir kez daha "şiddet" ve "vandalizm" eylemleri görmenin son derece üzücü olduğunu belirterek polisin sabaha kadar iyi iş çıkardığını ve göstericileri sakinleştirdiğini kaydetti.

İSVEÇ BAŞKANI: KORKUNÇ OLAYLAR

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson düzenlediği basın toplantısında, "Bunlar İsveç'teki şiddet dalgalarının bir parçası ve korkunç olaylar. Hükümet bu olaylarla sonuna kadar mücadele edecek." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!