banner2

Son dakika! Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ülkede genel seferberlik ilan etti

Gelen son dakika haberine göre, Rusya'nın işgaline karşı direnen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yayınladığı kararnamede genel seferberlik ilan etti. İşte detaylar...

Dünya 25.02.2022, 01:15 25.02.2022, 02:29
Abone ol
Son dakika! Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ülkede genel seferberlik ilan etti

Son dakika haberleri... Rusya'nın Ukrayna'ya karşı giriştiği işgal girişimide yeni gelişmeler geliyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy genel seferberlik kararını imzaladı. 18-60 yaş arası erkeklerin Ukrayna'dan ayrılmasına izin verilmeyeceğini açıklandı.

SANTRAL GÜVENDE DEĞİL

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihayl Podolyak, Rus güçlerine karşı Çernobil Nükleer Santrali'nin kontrolünü kaybettiklerini duyurmuştu.

Rusların saldırısından sonra santralin güvende olduğunu söylemenin imkansız hale geldiğini anlatan Podolyak, bunun Avrupa için en büyük tehditlerden birisi olduğunu söylemişti.

ABD Savunma Bakanlığından bir yetkili de Rus birliklerinin Belarus üzerinden Kiev'e doğru 3 hat üzerinden ilerlemeye başladığını açıklamıştı.

İLK GÜNÜN BİLANÇOSU PAYLAŞILDI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna yönelik saldırılarının ilk gününde sivil ve asker ölümleriyle beraber 137 kişinin hayatını kaybettiğini, 300’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

KİMSE BİZİMLE SAVAŞMAK İSTEMİYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky'nin açıklamarından öne çıkanlar şöyle:

"Düşmanın sabotaj güçleri başkente girdi. Ben ve ailem kalıyoruz. 27 Avrupa ülkesinin liderlerine Ukrayna’nın NATO’ya alınıp alınmayacağını doğrudan sordum. Kimseden cevap alamadım. Yalnızız. Kim bizimle savaşacak? Kimseyi görmüyorum. Kim NATO’ya katılma garantisi verecek? Bizi NATO'ya almak istemiyorlar, güvenlik garantisi vermekten korkuyorlar."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!