banner2

Son dakika: Ukrayna'dan tahıl anlaşması açıklaması! 4 ay daha uzatıldı

Son dakika haberleri... Ukrayna Altyapı Bakanlığı,19 Kasım'da süresi dolacak olan Karadeniz Tahıl Anlaşması'na ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre; İstanbul'da imzalanan anlaşma 120 gün uzatıldı.

Dünya 17.11.2022, 10:19 17.11.2022, 12:09
Abone ol
Son dakika: Ukrayna'dan tahıl anlaşması açıklaması! 4 ay daha uzatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devreye girerek tahıl anlaşmasının devamını sağlaması sonrası dünya rahat bir nefes aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tahıl koridorunu kurtarmasının ardından gözler anlaşmanın uzatılıp uzatılmayacağına çevrildi.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı,19 Kasım'da süresi dolacak olan Karadeniz Tahıl Anlaşması'na dair son dakika açıklamasında bulundu.

TAHIL ANLAŞMASI 4 AY UZATILDI

Ukrayna'dan yapılan açıklamaya göre; İstanbul'da imzalanan anlaşmanın 4 ay (120 gün) uzatıldığını duyurdu.

SON DAKİKA HABERİ: Ukrayna: Tahıl anlaşması 4 ay uzatıldı

MSB'DEN AÇIKLAMA: GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Milli Savunma Bakanlığı'ndan tahıl anlaşmasının süresinin uzatılmasına ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ukrayna Altyapı Bakanının açıklaması bir niyet beyanıdır. Tahıl girişiminin süresinin uzatılması görüşmeleri devam etmektedir. Nihai sonuç toplantılar tamamlanınca açıklanacaktır" denildi. 

ZELENSKİ: ORTAKLARDAN RESMİ BİR DUYURU BEKLİYORUZ

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Twitter hesabı sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Tahıl anlaşması 120 gün uzatılacak.@antonioguterres ve @RTERdogan ile birlikte gıda krizine karşı küresel mücadelede önemli bir karar aldı. Ortaklardan resmi bir duyuru bekliyoruz.''

GUTTERES: MEMNUNİYETLA KARŞILIYORUM

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Guterres, Zelenski’nin hemen ardından şu açıklamayı yaptı; “Ukrayna'dan tahıl, gıda maddeleri ve gübre ihracatının güvenli seyrini kolaylaştırmak, Karadeniz Tahıl Girişimi'ni sürdürmek için tüm tarafların anlaşmasını memnuniyetle karşılıyorum. Girişim, çok taraflı çözümler bulmada sağduyulu diplomasinin önemini gösteriyor''

URSULA VON DER LEYEN: GUTERRES VE ERDOĞAN'I TEBRİK EDERİM

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Karadeniz Tahıl Girişimi'nin devamı konusundaki anlaşmadan dolayı tebrik etti. Ursula von der Leyen, açıklamasında “Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı RT Erdoğan'ı Karadeniz Tahıl Girişimi'nin devamı konusundaki anlaşmadan dolayı tebrik ediyorum. AB Dayanışma Yolları ile birlikte BM Karadeniz Tahıl Girişimi, küresel gıda kıtlığının önlenmesine ve Rusya'nın savaşına rağmen gıda fiyatlarının düşmesine yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.  

11 MİLYONDAN FAZLA SEVKİYAT GERÇEKLEŞTİ

Bilindiği üzere şimdiye kadar tahıl anlaşması kapsamında 11 milyon tondan fazla tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!